Organizatorzy izraelskich obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz upokorzyli prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odmówili mu prawa do wystąpienia na uroczystości. Nic dziwnego: głównym organizatorem obchodów jest rosyjski oligarcha Wiaczesław Kantor, członek elity putinowskiej Rosji. Nie przeszkadza mu to w powiązaniach z polską „dobrą zmianą”. W latach 2012-2016 Kantor próbował przejąć polską Grupę Azoty przy pomocy Mateusza Morawieckiego.

– oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor to organizator izraelskich obchodów rocznicy wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz;
– obchody odbywają się w ramach Światowego Forum Holokaustu, wielkiej cyklicznej imprezy organizowanej przez fundację o tej samej nazwie;
– szefem fundacji jest Wiaczesław Mosze Kantor;
– ten sam Wiaczesław Mosze Kantor kontroluje Acron, rosyjski koncern produkujący nawozy sztuczne;
– w latach 2012-2016 Kantor próbował dokonać wrogiego przejęcia polskiej Grupy Azoty, której współwłaścicielem jest Skarb Państwa RP;
– Wiaczesław Kantor dokonywał tych prób przy pomocy domu maklerskiego banku BZ WBK;
– prezesem tego banku był wówczas Mateusz Morawiecki, obecnie premier RP z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość;
– portal Money.pl podaje, że bank Morawieckiego oferował wtedy dogodny kredyt Kantorowi;
– taka oferta kredytowa ułatwiała Wiaczesławowi Kantorowi walkę o Grupę Azoty;
– w 2017 r. rolę Morawieckiego w tej aferze nagłośnił poseł opozycji Sławomir Neumann;
– Neumann jest teraz obiektem prześladowania sądowego, w którym pisowskie władze wykorzystują przeciw posłowi zeznania oszusta sądowego Mirosława J.;
– oligarcha Wiaczesław Kantor, niedoszły zdobywca Grupy Azoty i partner biznesowy firm Morawieckiego, to wieloletni przyjaciel innego oligarchy Władimira Jakunina;
– Jakunin, człowiek Putina i były funkcjonariusz KGB, żywo interesuje się Polską jako
przedsiębiorca z branży kolejowej i sponsor ruchów ultrakonserwatywnych;
– były współpracownik Jakunina, David Hexter, od 2013 r. zasiada w radzie nadzorczej banku Mateusza Morawieckiego.

„Upokorzenie”, „porażka”, „klęska” – takie słowa widnieją w nagłówkach. A pod nimi czytamy, że Andrzej Duda nie przyjedzie na izraelskie obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz, bo nie pozwolono mu tam przemówić.
Zagraniczne nagłówki prasowe kładą nacisk na „bojkot obchodów” przez głowę polskiego państwa. Czytelnicy, którzy nie wczytają się w tekst pod nagłówkiem, mogą nie rozumieć, czemu prezydent RP odmawia udziału w obchodach. Wielu z nich może to sobie tłumaczyć antysemityzmem, z którym kojarzona jest Polska.

Polska wstała z kolan i padła przed Wiaczesławem?

Prezydent Duda chciał jechać na obchody rocznicy do Izraela, bo wiedział, że wystąpi tam rosyjski dyktator Władimir Putin. W grudniu Putin wielokrotnie, publicznie i oszczerczo obwiniał państwo polskie o udział w Zagładzie Żydów. Duda nie odpowiadał na te ataki. Potem uznał, że okazją do głośnego odparcia kłamstw Putina mogłyby być izraelskie obchody. Dlatego domagał się, żeby w Izraelu pozwolono mu wystąpić przed Putinem albo „tuż po Putinie”…
Niestety, prezydent upublicznił swoje starania. Pozwoliło to organizatorom obchodów upokorzyć Dudę i Polskę na oczach całego świata, gdy mu odmówili.
Należałoby spytać: skąd Duda i jego ludzie w ogóle wzięli pomysł, żeby jechać na izraelską uroczystość? Przecież od początku było wiadomo, że obchody organizuje fundacja Światowe Forum Holokaustu. Jej szefem i założycielem jest oligarcha z Rosji, Wiaczesław Mosze Kantor. Kantor kontroluje Acron – wielki rosyjski koncern produkujący nawozy sztuczne. Oligarcha nie mógłby go kontrolować, gdyby nie utrzymywał przyjaznych stosunków z Putinem. Albowiem w Rosji to dyktator decyduje o swych poddanych i ich pieniądzach.
Co więcej, Kantor przyjaźni się z innym oligarchą Władimirem Jakuninem – byłym funkcjonariuszem KGB i kremlowskim dygnitarzem. Jakunin zaś od lat przyjaźni się z Putinem i towarzyszy mu w różnych przedsięwzięciach.
Zatem prezydent Duda od samego początku powinien był wiedzieć, że organizatorzy zechcą uczynić z Władimira Putina główną „gwiazdę” obchodów.
Powinien był się liczyć z tym, że Wiaczesław Kantor zechce upokorzyć Dudę, aby przysłużyć się Putinowi.

Skąd więc pomysł, żeby Duda leciał do Izraela?
Warto też zadać pytanie, czy Putin oskarżałby polskie państwo tak zaciekle, gdyby nie Kantor i organizowane przez niego izraelskie obchody.
Rosyjski dyktator wiedział, że jeśli Polacy odpowiedzą z mocą na jego kłamstwa, oligarcha da mu miejsce i czas w Izraelu. Miejsce i czas, aby mógł zaripostować przed całym światem z jeszcze większą mocą.

Azotowe koneksje Kantora z Morawieckim

Tak się składa, że oligarcha Wiaczesław Kantor ma bliskie powiązania biznesowe z pisowskim premierem Mateuszem Morawieckim. Bank Morawieckiego BZ WBK i jego dom maklerski pomagały Kantorowi w pewnej głośnej operacji biznesowej na terenie Polski.
Chodzi o próbę przejęcia polskiej Grupy Azoty. Grupa Azoty to wielkie przedsiębiorstwo chemiczne należące częściowo do Skarbu Państwa RP. Kantor próbował je przejąć w latach 2012-2016. Najbardziej intensywne próby miały miejsce na początku tego okresu.
W 2014 r. tygodnik „Newsweek” opisywał to w sposób następujący.
– Okopujemy się. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – mówi wysoki urzędnik Ministerstwa Skarbu. Chodzi o obronę przed wrogim przejęciem grupy Azoty, drugiego pod względem wielkości producenta nawozów w Europie. Kontrolowany przez oligarchę Wiaczesława Kantora rosyjski holding nawozowy Acron ma już 20 proc. akcji Azotów (…).
Wiaczesław Mosze Kantor, rocznik 1953, wygląda na wycofanego i spokojnego, ale to twardy gracz. W latach 80. był dobrze zapowiadającym się inżynierem w podmoskiewskim laboratorium lotniczym, które zajmowało się m.in. silnikami rakietowymi. Zwolniono go, gdy wyszło na jaw, że z laboratorium wyciekają tajne dokumenty (…) Prawdopodobnie dzięki znajomości z (…) wicepremierem Rosji Giennadijem Burbulisem w 1993 r. za bezcen kupił 35 proc. udziałów w przedsiębiorstwie Azot – sporym zakładzie nawozowym w północnej Rosji (…) Tak powstała grupa Acron, jeden z większych rosyjskich producentów nawozów (…)
Gdy (…) kilka lat temu Rosję dotknęła susza i krajowi groziły podwyżki cen żywności, a Władimir Putin poprosił producentów nawozów, żeby ci nie podwyższali cen, Kantor z miejsca obiecał pomóc krajowi. Putin te zabiegi docenia. W zeszłym roku oligarcha dostał od niego na 60. urodziny list gratulacyjny, w którym prezydent określił go mianem jednego z filarów gospodarki (…).
/Kantor/ szuka wejścia na rynek unijny. Ze względu na podejrzenia o dumping rosyjskie nawozy są obłożone w krajach UE wysokim cłem i nie opłaca się ich importować. Kantor mógłby ominąć ten problem, przejmując firmę produkującą nawozy na terenie Unii Europejskiej – na przykład Azoty Tarnów (…).
Wiosną 2012 roku Wiaczesław Kantor ogłosił, że skupuje akcje Azotów. Wiadomo, że konsultował się w tej sprawie z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim (…) Kwaśniewski próbował namówić Donalda Tuska na sprzedaż Azotów swojemu rosyjskiemu przyjacielowi. Dostał jednak od premiera wyraźny sygnał, że promowanie interesów rosyjskich inwestorów jest sprzeczne ze strategią rządu”.

Zbyt dużo osób mówiących po rosyjsku

W 2017 r. szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann wystąpił w Sejmie podczas debaty nad wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego.
Neumann ogłosił wtedy, że bank i dom maklerski Morawieckiego pomagały Wiaczesławowi Kantorowi w próbie wrogiego przejęcia Grupy Azoty.
Cytujemy portal Money.pl, który relacjonował wystąpienie Sławomira Neumanna.
Kilkukrotnie w trakcie swojego przemówienia zarzucał premierowi, iż rząd, którym Morawiecki dopiero zaczyna kierować, ‘prowadzi prorosyjską politykę’ – Zbyt dużo osób mówiących po rosyjsku jest blisko pana ministrów’ (…) Przedstawia się pan, jako patriota gospodarczy (…) ten patriotyzm nie przeszkadzał panu, by bank, którym pan kierował, a dokładnie dom maklerski tego banku, pośredniczył w próbie przejęcie Azotów Tarnów przez rosyjską spółkę Acron. Taki patriota (…) – mówił Neumann. Zarzut jest wyjątkowo poważny, ponieważ walka o utrzymanie Azotów pod kontrolą Skarbu Państwa była jednym z najgorętszych tematów latem 2012 r.
Szybkie przeszukanie archiwów pokazało, że Neumann miał podstawy do rzucenia oskarżenia. Rosyjska spółka Acron kupiła w wezwaniu 7 mln 715 tys. 131 akcji Zakładów Azotowych Tarnów – podał Dom Maklerski BZ WBK w lipcu 2012 r., który pośredniczył w wezwaniu. ‘Walory te stanowią 12,03 proc. wszystkich akcji spółki’ – brzmi depesza PAP z 19 lipca, opublikowana na kilkunastu portalach biznesowych. Spółka ostatecznie nie trafiła w ręce Rosjan.
Co więcej, z informacji zdobytych przez money.pl wynika, że Rosjanie przy próbie przejęcia Azotów nie tylko korzystali z usług Domu Maklerskiego BZ WBK, ale także mieli otwarte możliwości finansowania transakcji z kredytu w tym banku.
O zarzuty pod adresem premiera zapytaliśmy jego otoczenie, jednak nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi”.
Niedługo po tym wystąpieniu pisowska prokuratura oskarżyła Sławomira Neumanna o przekroczenie uprawnień w związku z korupcją. Śledztwo budzi liczne wątpliwości.
Kluczowym świadkiem prokuratury przeciw Neumannowi jest Mirosław J. To człowiek wzięty pod lupę przez innych śledczych, m.in. ze względu na fałszywe zeznania.

Hexter między Morawieckim a Jakuninem 

Na tym powiązania Kantora z Morawieckim się nie kończą. Istnieje jeszcze jedna, bardziej pośrednia koneksja.
W 2013 r. członkiem rady nadzorczej banku BZ WBK został menedżer David Hexter.
Przypomnijmy: prezesem BZ WBK był wówczas Mateusz Morawiecki.
Hexter pozostaje do dziś w tym banku, który teraz nosi nazwę Santander Bank Polska.
Na oficjalnej stronie internetowej Santander Bank Polska czytamy, że Hexter od 2013 r. zasiada w:
– radzie nadzorczej banku;
– komitecie ds. oceny ryzyka banku;
– komitecie ds. kontroli i skarg banku.
Wcześniej David Hexter działał w Rosji z ramienia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Jak pisze „Financial Times”, Hexter „zajmował się przedsiębiorcami takimi jak Roman Abramowicz /rosyjski oligarcha – red. Arbinfo/ (…) nadzorował udziały banku w licznych firmach – od rosyjskiego operatora telekomunikacyjnego Vimpelcom po łotewskie banki. Po odejściu z EBOiR w 2004 r. pozostał głęboko związany z regionem jako dyrektor kilku banków i grup inwestycyjnych w Rosji, Kazachstanie i Danii. W 2008 r. dołączył do zarządu TransContainer, w którym EBOiR miał udziały”.
Jednym z głównych udziałowców wyżej wspomnianej firmy Vimpelcom (obecnie VEON) jest kremlowski oligarcha Michaił Fridman. Liczne powiązania Fridmana z Morawieckim zostały opisane w książce „Morawiecki i jego tajemnice”.
Z kolei firma TransContainer podlegała… Władimirowi Jakuninowi. To stary przyjaciel Wiaczesława Kantora, organizatora izraelskich obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Pięć lat temu Jakunin uczestniczył w obchodach tej samej rocznicy, które Kantor zorganizował wtedy w Czechach.
W 2007 r. na swojej oficjalnej stronie internetowej Wiaczesław Kantor tak napisał o sobie: “Kantor utrzymuje wieloletnią przyjaźń z Władimirem Jakuninem, szefem rosyjskiego monopolu kolejowego. Jakunin stanowi część wąskiego kręgu osób bliskich Putinowi i bywa obstawiany jako czarny koń w wyścigu o fotel rosyjskiego prezydenta, gdy druga kadencja Putina upłynie. Kantor wspomina, że gościł w swym domu Jakunina i jego rodzinę podczas zeszłorocznego święta Chanuki“.
Rosyjskie i światowe media potwierdzają, że Władimir Jakunin to stary przyjaciel Putina i jego sąsiad z osiedla luksusowych rezydencji Oziero.
Jakunin to także:
wieloletni funkcjonariusz KGB (sowieckich cywilnych służb specjalnych) i FSB (rosyjskich cywilnych służb specjalnych);
– były wspólnik Jurija Kowalczuka (osobistego bankiera Putina).
Przez lata Władimir Jakunin kierował rosyjskimi kolejami państwowymi. Dziś rodzina Jakuninów prywatnie robi wielkie pieniądze m.in. w transporcie kolejowym.
W zeszłym roku dziennikarz śledczy Grzegorz Rzeczkowski opublikował w „Gazecie Wyborczej” artykuł pt. „To miał być największy port rzeczny w naszej części Europy”.
Opisał w nim, jak Polskie Koleje Państwowe (PKP) storpedowały plan budowy portu w Kędzierzynie-Koźlu.
Dlaczego plan został storpedowany? Między innymi dlatego, że budowa portu mogła się okazać niekorzystna dla Jakunina i jego rodziny. Jak udowodnił Rzeczkowski, Polskie Koleje Państwowe – kontrolowane przez ludzi PiS – współdziałają z Jakuninami.
Warto dodać, że Władimir Jakunin i jego żona sponsorują Światowy Kongres Rodzin. To ultrakonserwatywna impreza międzynarodowa, której partnerami są założyciele słynnej antyaborcyjnej organizacji Ordo Iuris.
Członkowie Ordo Iuris przenikają do pisowskich ministerstw. Jeden z nich, Aleksander Stępkowski, między listopadem 2015 r. a marcem 2016 r. był równocześnie prezesem Ordo Iuris i wiceministrem spraw zagranicznych z ramienia PiS.

Kreml pokazuje partii PiS, gdzie jest jej miejsce

Jednak te wszystkie powiązania między Kantorem, Jakuninem, Morawieckim i PiS nie przeszkodziły rosyjskim organizatorom uroczystości upokorzyć pisowskiego prezydenta Andrzeja Dudy.
Kreml popiera PiS w Polsce z oczywistych przyczyn. Ta partia osłabia państwo polskie i odrywa je od Zachodu.
Natomiast na arenie międzynarodowej Kreml zawsze będzie stawiać interes Kremla nad interesem PiS.

Tomasz Piątek

Źródła:

https://arbitror.pl/produkt/morawiecki-i-jego-tajemnice/

https://worldholocaustforum.org/founder/

https://worldholocaustforum.org/about-the-foundation/

https://www.forbes.com/profile/vyacheslav-kantor/#510237e54cc6

https://moshekantor.com/ru/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%81-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80/%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D0%B8/16887/

https://moshekantor.com/press/in-the-news/10501/

https://www.newsweek.pl/biznes/polsko-rosyka-wojna-o-grupe-azoty-newsweekpl/9nqzzfs

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bz-wbk-azoty-acron-neumann-morawiecki,190,0,2393534.html

https://finanse.wp.pl/acron-kupil-w-wezwaniu-ok-12-proc-akcji-tarnowa-6115984531445889a

https://www.forbes.pl/gielda/acron-inwestuje-w-za-tarnow-kupil-1203-proc-udzialow/30t4fxc

https://www.newsweek.pl/wrogie-przejecie-nieudane-acron-kupil-tylko-12-proc-tarnowa/msjbx1k

https://arbinfo.pl/pis-owskie-cba-uzylo-falszywego-swiadka-przeciwko-poslowi-opozycji-slawomirowi-neumannowi/

https://arbinfo.pl/dziwne-postepowanie-ziobrowskiej-prokuratury-chronia-falszywego-swiadka-przeciwko-neumannowi/

https://arbinfo.pl/david-hexter-wspolpracownik-morawieckiego-i-kremlowskiego-dygnitarza-wladimira-jakunina-gleboko-zwiazany-z-rosja/

http://fap.ru/about/

https://www.gayburg.com/2015/04/alexey-komov-e-la-colonizzazione-russa.html

http://54.165.152.74/worldcongress.org/pdf/WCF%20VII.pdf

http://worldcongress.ge/content/13-WCF-schedule

http://fap.ru/press-center/news/natalya-yakunina-primet-uchastie-v-11-m-vsemirnom-kongresse-semey-/

https://warisboring.com/the-kremlin-builds-an-unholy-alliance-with-america-s-christian-right/

https://www.splcenter.org/news/2015/10/21/everything-you-need-know-about-anti-lgbtq-world-congress-families-wcf

https://assets.documentcloud.org/documents/1284039/wcfjune2014newsletter.pdf

http://54.165.152.74/worldcongress.org/files/2914/4483/3510/WCF_News_December_2014.pdf

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/aleksander_stepkowski_podsekretarzem_stanu_w_msz

https://www.piraeusbankgroup.com/en/investors/corporate-governance/board/members/david-hexter

https://www.piraeusbank.ua/en/bank_news.html?_m=publications&_t=rec&id=1448

https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25348492,to-mial-byc-najwiekszy-port-rzeczny-w-naszej-czesci-europy.html

https://wyborcza.pl/7,75968,21572290,wino-w-przymierzu-z-maryja-czyli-waszczykowski-sekta-z-brazylii.html

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.