W aferze Komisji Nadzoru Finansowego nie chodzi tylko o łapówkę. Chrzanowski wynajął budynek na siedzibę KNF od firmy powiązanej z Rosją. Ta firma – jak właśnie ustalił portal Arbinfo – zarządzana była przez cypryjskiego menedżera związanego z Igorem Sieczinem. Sieczin to w Rosji druga osoba po Putinie, protektor wywiadu wojskowego GRU.  

Tomasz Piątek

– prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu, byłemu szefowi Komisji Nadzoru Finansowego;
– chodzi o aferę, która wybuchła pod koniec 2018 r.;
– „Wyborcza” ujawniła wtedy, że Marek Chrzanowski zażądał 40 mln łapówki od Leszka Czarneckiego;
– Leszek Czarnecki to właściciel Noble Getin Banku;
– Chrzanowski żądał łapówki w zamian za chronienie tego banku przed działaniami polskiego rządu;
– łapówka miała polegać na zatrudnieniu rekomendowanego przez Chrzanowskiego prawnika, Grzegorza Kowalczyka;
– Kowalczyk jako „człowiek-łapówka” miał dostać 40 mln zł w postaci wynagrodzenia (prowizji) od banku;
– „Wyborcza” podała również, że Marek Chrzanowski za 131 mln zł wynajął siedzibę KNF od spółki Griffin Real Estate;
– według gazety, Chrzanowski miał to zrobić wbrew opinii radców prawnych;
– radcy prawni mieli ostrzegać, że spółka należy do firm z kapitałem rosyjskim;
– takie ostrzeżenie powinno zostać potraktowane poważnie ze względu na poufne informacje biznesowe przechowywane w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego;
– Marek Chrzanowski jednak zlekceważył uwagi radców prawnych;
– pomógł mu w tym prawnik… Grzegorz Kowalczyk, który pozytywnie zaopiniował wynajem budynku od spółki Griffin Real Estate;
– w odpowiedzi na publikację „Wyborczej” zarząd spółki Griffin Real Estate oświadczył, że „Griffin Real Estate nie posiada i nigdy nie posiadał żadnych związków z kapitałem rosyjskim”;
– portal Arbinfo sprawdził powiązania Griffin Real Estate;
– spółka Griffin Real Estate w połowie należy do cypryjskiej firmy Linfield Enterprises Limited;
– spółka Linfield Enterprises Limited zarejestrowana jest na Cyprze, w Nikozji, przy ulicy Kallipoleos 44;
– od 2009 r. spółką Linfield Enterprises Limited zarządza cypryjski menedżer Dinos Papadopoulos;
– ten sam Dinos Papadopoulos z ulicy Kallipoleos 44 w Nikozji to członek Cypryjsko-Rosyjskiego Stowarzyszenia Biznesowego;
– pan Dinos Papadopoulos z ulicy Kallipoleos 44 opiekuje się również biznesami rosyjskiego państwowego koncernu paliwowego Rosnieft;
– szefem Rosnieftu jest Igor Sieczin;
– Sieczin to druga w Rosji osoba po Putinie, zwolennik polityki siłowej, protektor rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU;
– Papadopoulos zarządza także interesami Siergieja Sudarikowa, którego rosyjskie i włoskie media kojarzą z Igorem Sieczinem;
– „Moscow Post” określa Sudarikowa jako „niezwykle blisko związanego z szefem państwowej firmy Rosnieft, Igorem Sieczinem”.

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski i jego protegowany Grzegorz Kowalczyk to główni bohaterowie afery korupcyjnej w KNF. Jak widać, Chrzanowski i Kowalczyk są również głównymi bohaterami wątku związanego z wynajmem siedziby KNF od spółki Griffin Real Estate.
Opisując ten wątek „Gazeta Wyborcza” podaje, że latem 2017 r. zapadła decyzja: „KNF wynajmie biurowiec przy Pięknej 20. Właścicielem jest Griffin Real Estate, jedna z największych spółek deweloperskich w Polsce (…).
Na umowę najmu nie zgadzał się departament prawny KNF. Jego dyrektor Zdzisław Osada uznał, że cena jest za wysoka (…) Zwracał uwagę, że spółka matka właściciela Pięknej 20 mieści się na Cyprze i jest własnością podmiotów z kapitałem rosyjskim (…) Podobne zastrzeżenia miała Prokuratoria Generalna, która musi zaopiniować umowę ze względu na dużą wartość.
Ale Chrzanowski forsował (…) Osada w styczniu br. odszedł z Komisji, dziś pracuje w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Gdy do niego dzwonimy, nie chce mówić o powodach rozstania z KNF.
Chrzanowski sięgnął po Kowalczyka, który dostał z KNF pięć zleceń na ‘opiniowanie i opracowanie’ umów ws. wynajmu nowej siedziby. Każde na 20 tys. zł, bez przetargu i zapytania innych kancelarii
(…).
Umowa na wynajem budynku przy Pięknej 20 zostaje podpisana w styczniu 2018 r.
(…) ale ostatecznie nie ma w niej Griffin Real Estate. Jest pośrednik – założona jeszcze w 2014 r. spółka SO SPV 57, formalny właściciel wartego wiele milionów złotych budynku przy Pięknej 20. Jej prezesem jest Paweł Wołkanowicz, jednocześnie szef działu prawnego Griffin Real Estate”.

Łańcuszki o wielu ogniwach

Krótko przedtem pan Wołkanowicz awansował w firmowej hierarchii. Został jednym z członków dwuosobowego zarządu Griffin Real Estate.
Wszystko zatem wskazuje na to, że „luksemburska spółka” jest tylko pośrednikiem między Griffin Real Estate a KNF i Markiem Chrzanowskim.
Czemu taki pośrednik miałby służyć? Przepuszczenie płatności przez Luksemburg pomaga unikać podatków w Polsce. Czyżby musiało więc chodzić o „optymalizację podatkową”, omijanie fiskusa?
Nie tylko. Każde dodatkowe ogniwo łańcuszka utrudnia bowiem zbadanie, do kogo należy budynek KNF. Budynek, w którym przechowywane są najbardziej poufne i wrażliwe dane firm z całej Polski.
Z takich właśnie licznych ogniw składają się rosyjskie sieci wpływu. Łańcuszki pośredników są jak najdłuższe, aby zniechęcić ciekawskich.

Słoneczny Cypr i mroźny Igor Sieczin

Portal Arbinfo sprawdził, do kogo należy spółka Griffin Real Estate.
Połowę udziałów w spółce posiada cypryjska firma Linfield Enterprises Limited zarejestrowana w Nikozji przy ul. Kallipoleos 44.
Jedną z menedżerek Linfield Enterprises Limited była Joanna Pietrzak-Folbrier, która w styczniu 2019 r. weszła do rady nadzorczej Griffin Real Estate.
Jednak i Joannę, i innych kolegów przetrzymał Dinos Papadopoulos.
Jak wynika z informacji serwisu OpenCorporates, pan Papadopoulos od 2009 r. nieprzerwanie zarządza Linfield Enterprises Limited.
Co jeszcze robi Dinos Papadopoulos?
Na oficjalnej stronie Cypryjsko-Rosyjskiego Stowarzyszenia Biznesowego czytamy, że jego członkiem jest… Dinos Papadopoulos z ulicy Kallipoleos 44 w Nikozji.
To ważna informacja, albowiem wielu biznesmenów z licznych krajów świata rejestruje swoje spółki na Cyprze przy pomocy tamtejszych menedżerów. Jednak rosyjscy oligarchowie i dygnitarze niekoniecznie ufają każdemu cypryjskiemu menedżerowi. Zazwyczaj korzystają z wąskiej grupy sprawdzonych zawodowców – dyskretnych i „przyjaznych Rosji”.
W rosyjskim dokumencie pt. „Holding bankowy ELECSNET HOLDING LIMITED – skonsolidowane sprawozdania finansowe oraz raport niezależnego audytora” czytamy, że:
– pan Dinos Papadopoulos zarządza cypryjsko-rosyjską firmą Elecsnet Holding Limited zarejestrowaną w Nikozji przy ulicy Kallipoleos 44;
– 30,06 proc. udziałów w tej firmie należy do Siergieja Sudarikowa;
– 23,60 proc. udziałów w tej firmie należy do rosyjskiego państwowego koncernu paliwowego Rosnieft (dane z 2018 r.).
Wynika z tego, że Papadopoulos świadczy swe usługi nie byle jakim Rosjanom.
Szefem Rosnieftu jest Igor Sieczin, uważany w Rosji za drugą osobę po Władimirze Putinie. To zwolennik polityki siłowej, przeciwny wszelkiej „odwilży”, jak w Rosji się nazywa liberalizację.
Swoją wielką karierę Sieczin rozpoczął w… Mozambiku. W latach 80. pracował tam dla kremlowskiego wywiadu wojskowego GRU. Do dzisiaj jest protektorem tej służby, która:
– tworzy łańcuszki firm w różnych krajach świata;
– splata te łańcuszki w rosyjskie biznesowo-polityczne sieci wpływu.
Jedna z takich pajęczyn stoi za polską aferą taśmową z 2014 r. Intryga ta została opisana i udokumentowana w książkach „Morawiecki i jego tajemnice” oraz „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.
Razem z Sieczinem w zarządzie Rosnieftu znajdziemy byłego kanclerza Niemiec, Gerharda Schroedera. Jak również Matthiasa Warniga, byłego funkcjonariusza policji politycznej komunistycznych Niemiec Wschodnich. Warnig to przyjaciel rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Poznali się właśnie w Niemczech Wschodnich, gdzie Putin służył z ramienia KGB (sowieckie cywilne służby specjalne).

Potężny Rosjanin i jego pionki

Gdy przejdziemy do pozostałych współwłaścicieli Elecsnet Holding Limited, znów trafimy na Igora Sieczina. Z nim powszechnie jest kojarzony główny udziałowiec firmy, Siergiej Sudarikow.
Rosyjska gazeta „Moscow Post” opisuje tę więź w sposób następujący: „Niemal otwarcie się mówi, że Sudarikow jest bardzo blisko związany z szefem państwowej korporacji Rosnieft, Igorem Sieczinem”.
O jednym z partnerów biznesowych Sudarikowa gazeta pisze wprost: „…to zasadniczo nic więcej niż tylko pionek Igora Sieczina!”. Chodzi o Romana Awdiejewa, który jest… drugim udziałowcem znanej nam firmy Elecsnet Holding Limited, zarządzanej przez Dinosa Papadopoulosa.
Również włoska „Repubblica” kojarzy Sudarikowa z Sieczinem: „Rosnieft, firma Igora Sieczina uważanego za coś w rodzaju bliźniaka Putina, zainwestowała w spółkę Saras rodziny Morattich /włoski koncern paliwowy – red./, podczas gdy fundusz emerytalny związany z tym samym rosyjskim państwowym gigantem naftowym zaczął kontrolować Pirelli /wielki włoski producent opon – red./ razem z Marco Tronchettim Proverą (…) luksemburska spółka wykorzystana przez Moskwę jako ogniwo w łańcuchu kontroli nad Pirellim została przekazana nowej osobie, którą jest niejaki Siergiej Sudarikow”.
Co na to wszystko polskie służby specjalne?
W Komisji Nadzoru Finansowego zasiada Maciej Wąsik, były wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest tam „przedstawicielem ministra, członka Rady Ministrów właściwego do spraw koordynowania działalności służb”. Chodzi o ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wąsik to jego prawa ręka.
Czy Wąsik zna powiązania spółki Griffin Real Estate?
A jeśli je zna, to co z tą wiedzą robi?

Źródła:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/marek-chrzanowski-akt-oskarzenia-korupcja-bylego-szefa-knf/w96hge2

https://wyborcza.pl/7,75398,24247421,piekna-i-wielka-kasa-knf-wyborcza-ujawnia-jak-komisja-wynajmowala.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/knf-leszek-czarnecki,198,0,2420934.html

https://rejestr.io/krs/236246/griffin-real-estate

https://opencorporates.com/companies/cy/HE257722

https://opencorporates.com/companies/cy/HE257722/events

https://cyprus-russian.org.cy/?page_id=3869

http://www.moscow-post.su/economics/dengi_pensionerov_utekli_v_trubu_rosnefti30329/

http://mcc.elecsnet.ru/files/public/2018_cons_fin_ot_en.pdf

https://docplayer.ru/85653184-Spisok-lic-pod-kontrolem-libo-znachitelnym-vliyaniem-kotoryh-nahoditsya-kreditnaya-organizaciya.html

https://www.cbr.ru/vfs/credit/depend/RB3314_20171218.pdf

https://www.cbr.ru/vfs/credit/depend/RB3314_20180629.pdf

https://www.imsig.pl/szukaj?imiona=JOANNA_ANNA&nazwisko=PIETRZAK&pesel=bef7b6effb8

https://www.imsig.pl/pozycja/2019/11/KRS/25786,GRIFFIN_REAL_ESTATE_SP%C3%93%C5%81KA_Z_OGRANICZON%C4%84_ODPOWIEDZIALNO%C5%9ACI%C4%84

https://www.rosneft.com/governance/board/

https://arbitror.pl/produkt/macierewicz-i-jego-tajemnice/

https://arbitror.pl/produkt/morawiecki-i-jego-tajemnice/

https://arbitror.pl/produkt/obcym_alfabetem/

https://www.theguardian.com/world/2014/aug/13/russia-putin-german-right-hand-man-matthias-warnig

https://www.repubblica.it/economia/affari-e-finanza/2018/05/28/news/energia_immobiliare_gioielli_tutti_i_business_dei_russi_in_italia_aspettando_la_fine_delle_sanzioni-197538111/

https://www.knf.gov.pl/o_nas/komisja

 

 

 

 

   

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.