Bohater afery sutenersko-gangstersko-podatkowej Marian Banaś nie ustępuje ze stanowiska szefa Najwyższej Izby Kontroli. Opiera się naciskom PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Co czyni szefa NIK tak mocnym? Pisaliśmy o jego związkach z Macierewiczem. Okazuje się, że powiązań z Rosją jest więcej.

W 2018 r. Marian Banaś był m.in. Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Ukrywał wtedy przed opinią publiczną wielką aferę związaną z praniem pieniędzy Kremla w Polsce. Brudny rosyjski kapitał zasilał m.in. Mateusza Piskorskiego oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji.
W lutym 2018 r. dziennikarz śledczy Wojciech Cieśla opublikował artykuł pt. „Afera Laundromatu”. Czytamy w nim, co następuje:

Prokuratura zbada, dlaczego ponad 9 mln dol. rosyjskich brudnych pieniędzy po cichu i bez problemu pod nosem inspektora informacji finansowej przeniknęło do polskiego systemu bankowego (…) w latach 2012-14 okrężną drogą przez Mołdawię i Łotwę trafiło ponad 9 mln dol. brudnych, rosyjskich pieniędzy. Przelewy dla polskich firm zlecane były albo w euro, albo w dolarach (…) W transakcjach pośredniczyła sieć rosyjskich i offshorowych firm. Na potrzeby naszego śledztwa nazwaliśmy ją Laundromat. Ogółem Laundromat na całym świecie wyprał 21 mld dolarów.
9 mln dolarów z Laundromatu w latach 2012-14 przefrunęło przez polskie banki (…).
W Polsce Laundromat objawił się w ponad 100 transakcjach, transferach od 10 tys. dol. po niemal 1 mln dol. Między innymi 21 tys. euro dostało stowarzyszenie ECAG, związane z podejrzanym o szpiegostwo na rzecz Rosji Mateuszem Piskorskim (…)
Mimo naszych próśb główny inspektor informacji finansowej, Marian Banaś, nigdy nie zgodził się na rozmowę o Laundromacie i o tym, dlaczego doszło do niego pod nosem GIIF”.

Jak podaje Cieśla, w praniu pieniędzy brał udział m.in. bank BZ WBK, którego prezesem był obecny premier RP z ramienia PiS, Mateusz Morawiecki. Kremlowskie powiązania premiera zostały opisane i udokumentowane w książce „Morawiecki i jego tajemnice”.
Stowarzyszenie ECAG i podejrzany o szpiegostwo Mateusz Piskorski to trop, który wiedzie nie tylko ku Rosji. Również ku Antoniemu Macierewiczowi. Z Piskorskim i jego stowarzyszeniem współpracował bowiem zastępca Macierewicza, wiceminister obrony w latach 2015-2018 Bartosz Kownacki.
Z ramienia tego stowarzyszenia Kownacki „obserwował” rosyjskie „wybory” prezydenckie w 2012 r. Występując jako „zagraniczny obserwator” pomagał nadać pozory prawdziwości farsie wyborczej zorganizowanej przez Kreml.
Po powrocie do Polski Bartosz Kownacki pod niektórymi względami chwalił tę farsę. Twierdził publicznie, jakoby:
rosyjski dyktator Władimir Putin nie fałszował wyborów;
rosyjskie „wybory” były lepiej „zabezpieczone” niż polskie.
Czy Kownacki miałby za co jeździć do Rosji, gdyby Piskorski nie dostawał stamtąd brudnych pieniędzy? To pytanie do Mariana Banasia. Ale jak już wiemy, Marian Banaś nie chce mówić o aferze Laundromatu.
Powiązania Banasia z Rosją na tym się nie kończą.
W latach 2003-2015 Banaś zasiadał w radzie krajowej stowarzyszenia Związek Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA”. Przez 9 lat, od 2003 do 2011 r. jego kolegą w tej radzie był Jarosław Klimczakwiceprezes „Polskiej YMCA” ds. organizacyjno-statutowych.
Kim jest Klimczak?
Również od 2003 r. Jarosław Klimczak pełni funkcję prezesa Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (W-M ROT). W 2014 r. organizacja ta zrobiła wiele, żeby zwiększyć niekontrolowany napływ Rosjan do Polski. Prowadziła program o nazwie… Russia Friendly (Przyjaźni Dla Rosji). Przyznawała regionalnym biznesom specjalny… certyfikat „przyjazności dla Rosjan”!
Oto, jak prezes Klimczak i jego organizacja przedstawiali ten program na oficjalnej stronie W-M ROT:

„…jednym z priorytetowych działań jest stworzenie produktów, które przyciągną mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Rosjanie to jedna z najzamożniejszych grup klientów. Dowodzą tego tłumy gości (…) Jednak nie są to już przypadkowe wizyty. Mieszkańcy Kaliningradu dokładnie selekcjonują miejsca, które szczególnie chętnie odwiedzają (…)
– Przyjeżdża do nas coraz więcej mieszkańców Kaliningradu, co bardzo nas cieszy – mówi Jarosław Klimczak, prezes W-M ROT. (…) Turystyka Warmii i Mazur najbardziej zyska na zintegrowanym działaniu i spójnym planie (…)
W-M ROT podpisała deklarację współpracy z Fundacją Polska Friendly o realizacji programu ‘Russian Friendly’. To system certyfikacji dla tych podmiotów z regionu, którym zależy na podnoszeniu jakości obsługi Rosjan (…) Żeby posługiwać się znakiem, trzeba spełnić kilka kryteriów, m.in. mieć rosyjskojęzyczną stronę internetową, materiały promocyjne w cyrylicy czy personel mówiący w jęz. rosyjskim. To jednak nie wszystko /artykuł pozostawia tutaj niedomówienie, gdyż nie tłumaczy, jakie jeszcze wymogi trzeba spełnić, żeby uzyskać certyfikat „rosjoprzyjazności” – red./ (…) Naszym partnerem jest mniejszość rosyjska w Polsce, co gwarantuje, że projekt jest zbieżny z oczekiwaniami adresatów”.

Co ciekawe, Klimczak jest również doktorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i autorem „Przeglądu Policyjnego”. Przedstawia się jako specjalista od uzależnień, patologicznych zachowań i… policyjnych klubów sportowych.
Należy odnotować, że w 2016 r. Marian Banaś publicznie chwalił zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją. Jednak tym, co mu przeszkadzało w małym ruchu granicznym, nie był niekontrolowany napływ Rosjan do Polski. Odwrotnie: Banaś krytykował to, że Polacy zbyt często jeździli do obwodu kaliningradzkiego (przy powrocie mieli wwozić rosyjskie towary bez cła). Nasi informatorzy z regionów przygranicznych podają, że zawieszenie małego ruchu faktycznie utrudniło Polakom wyjazdy do Rosji – ale nie utrudniło Rosjanom wjazdu do Polski. Liczba obywateli Rosji wjeżdżających do Polski wręcz wzrosła po zawieszeniu małego ruchu. Według naszych źródeł Rosjanie bez problemu uzyskują prawo do wjazdu na teren Unii Europejskiej w konsulatach państw unijnych. Dlatego zawieszenie małego ruchu stanowiło posunięcie wizerunkowo-kamuflażowe. Dzięki niemu rząd PiS mógł się prezentować jako antyrosyjski nie przysparzając Rosjanom zbytnich kłopotów.
Przypomnijmy jeszcze, że 23 września opublikowaliśmy pierwszy artykuł o Banasiu. Pisaliśmy w nim, że:
Marian Banaś doradzał Antoniemu Macierewiczowi w latach 1991-92, gdy Macierewicz był ministrem spraw wewnętrznych;
Macierewicza i Banasia łączą liczne związki z rodziną agenta sowieckich służb specjalnych, Bolesława Piaseckiego (działacz polityczny czasów PRL, założyciel słynnego Stowarzyszenia PAX, w którym przedwojenni faszyści kolaborowali z komunizmem jako „postępowi katolicy”);
– syn Mariana Banasia, Jakub Banaś, wszedł do zarządu państwowej firmy zbrojeniowej Maskpol, gdy jej prezesem był Ładysław Piasecki, syn Bolesława.
Ładysław Piasecki został prezesem Maskpolu w 2017 r., zatem wtedy, gdy o stanowiskach w firmie decydował Antoni Macierewicz (wówczas minister obrony narodowej);
Ładysław Piasecki i Jakub Banaś doprowadzili Maskpol do finansowej zapaści (co wpisało się w ogólny rozkład polskiej armii i zbrojeniówki wywołany przez Macierewicza);
– Jakub Banaś prowadził firmy Room4You i Open Qualis (wcześniej PI Investment), które miały siedzibę w krakowskiej kamienicy jego ojca (tam, gdzie działał gangsterski i niepłacący podatków „hotel na godziny” dla prostytutek).
– w listopadzie 2012 r. Marian Banaś wziął udział w obradach radykalnych nacjonalistów, które zaowocowały powołaniem Ruchu Narodowego.
Razem z nim, w obradach uczestniczyli antyzachodni, proputinowscy i prołukaszenkowscy działacze polityczni Marian Szołucha i Sylwester Chruszcz. Ten drugi to kolega Mateusza Piskorskiego, poseł klubu PiS w zakończonej właśnie kadencji Sejmu.
Jednym z organizatorów spotkania był Obóz Narodowo-Radykalny, który odwołuje się do tradycji przedwojennego ugrupowania o tej samej nazwie. Współtwórcą tego ugrupowania był Bolesław Piasecki – późniejszy agent sowieckich służb w PRL.

Tomasz Piątek

Źródła:

https://arbinfo.pl/afera-banasia-czyli-bajzel-siegnal-zbrojeniowki-kamienica-nierzadu-syn-prezes-mundury-w-rozsypce-antoni-macierewicz-i-tropy-z-przeszlosci/

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/afera-laundromatu-wplywy-rosji-w-europie-srodkowo-wschodniej/694whze

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1712728,1,zastepca-macierewicza-tez-ma-rosyjskie-powiazania.read

http://wyborcza.pl/7,75399,22082414,oto-jak-przebiegaly-rosyjskie-wybory-ktore-w-2012-roku-obserwowal.html

https://www.dw.com/pl/faz-podejrzane-kontakty-bartosza-kownackiego/a-39639832

https://bydgoszcz24.pl/pl/11_wiadomosci/2442_kownacki_putin_nie_musial_falszowac_wyborow.html

https://www.imsig.pl/szukaj/osoba,MARIAN,BANA%C5%9A,efeaaef87ca

https://www.imsig.pl/pozycja/2003/235/KRS/133436,ZWI%C4%84ZEK_M%C5%81ODZIE%C5%BBY_CHRZE%C5%9ACIJA%C5%83SKIEJ_%22POLSKA_YMCA%22

https://www.imsig.pl/szukaj/osoba,JAROS%C5%81AW_WOJCIECH,KLIMCZAK,6fd989ebfde

http://wnos.uwm.edu.pl/ktrie/pracownik/dr-jaroslaw-klimczak

https://kurekmazurski.pl/medale-i-wyroznienia-2007081439502/

https://rejestr.io/osoby/1326737/jaroslaw-klimczak

https://rejestr.io/krs/149263/warminsko-mazurska-regionalna-organizacja-turystyczna

https://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=200800183&q=&page=47&url=[grupaAktotworcyId=3|aktotworcaId=1370|podzespolId=20497|typ=3]

https://wmrot.org/2014/05/russian-friendly-na-warmii-i-mazurach/

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/969762,mswia-i-mf-zawieszenie-mrg-z-rosja-wplynie-korzystnie-na-budzet-panstwa.html

https://www.msit.gov.pl/pl/turystyka/aktualnosci/8265,Przyjazdy-do-Polski-w-I-polroczu-2017-roku.html?search=6836
(opracowanie-pdf do ściągnięcia ze strony)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.