Portal Arbinfo ujawnił związki Wojciecha Fedko z neapolitańską mafią, które sięgają lat 80. Jednak Fedko spogląda też na Wschód. Jako wiceszef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu rozpoczął współpracę z Rosscongress Foundation. Popierana przez Putina organizacja zdobywa miliardy dla Kremla i posiada swoją własną sieć „Informacji i Analiz”. Jej szef, Aleksandr Stuglew, pomagał ludziom rosyjskiej mafii i służb, którzy uwikłali Donalda Trumpa w zależność od Rosji.

Tomasz Piątek

– 15 lat temu w oficjalnym dokumencie Fedko pochwalił się, że jako siedemnastolatek (!) był asystentem zarządu włoskiej spółki Di.Fra.Bi w latach 1988-89;
– spółka Di.Fra.Bi należała do kamorry (neapolitańskiej mafii);
– w latach 1988-89 spółka bezprawnie składowała ogromne ilości trujących odpadów pod Neapolem, co zagrażało życiu i zdrowiu mieszkańców;
– mimo to, w 2016 r. Mateusz Morawiecki (wówczas wicepremier) uroczyście wprowadził Fedkę na stanowisko wiceszefa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu;
– na tym stanowisku Fedko miał wspierać polski biznes;
– wsparł jednak rosyjski: w 2018 r. podpisał memorandum o współpracy z Roscongress Foundation;
– to organizacja, którą rosyjski dyktator Władimir Putin oficjalnie i regularnie wspiera od 14 lat;
– jej zadaniem jest organizowanie imprez biznesowych oraz zdobywanie miliardowych kontraktów dla Rosji i jej biznesu;
– organizacja intensywnie pozyskuje i analizuje informacje na temat gospodarki innych krajów;
– jej szefem jest Aleksandr Stuglew, który podczas amerykańskiej kampanii prezydenckiej pomagał w przygotowaniach do tajnego spotkania ludzi Donalda Trumpa z kremlowskimi przywódcami Putinem i Miedwiediewem;
– przygotowania te prowadził Felix Sater vel Satter vel Szeferowski, współpracownik Trumpa i skazany przestępca;
– w tych przygotowaniach Sater korzystał ze wsparcia kremlowskiego wywiadu wojskowego GRU;
– Sater jest synem Michaiła Szeferowskiego, jednego z bossów organizacji przestępczej kierowanej przez supergangstera Siemiona Mogilewicza;
– Siemion Mogilewicz to współpracownik GRU, przyjaciel Putina i finansowy geniusz, który pierze brudne miliardy kremlowskich oligarchów i gangsterów w bankach całego świata;
– Mogilewicz utrzymuje liczne powiązania z Polską, m.in. z Antonim Macierewiczem (opisane i udokumentowane w książce „Macierewicz i jego tajemnice”);
– Siemion Mogilewicz wspiera mafię sołncewską, wielką rosyjską organizację przestępczą współpracującą z GRU, powiązaną m.in. z protektorem Wojciecha Fedki, Mateuszem Morawieckim (co zostało opisane i udokumentowane w książce „Morawiecki i jego tajemnice”);
– Mogilewicz współpracował również z… kamorrą, pod której skrzydłami Wojciech Fedko miał zaczynać karierę biznesmena jako bardzo młody człowiek.

W październiku 2016 r. Wojciech Fedko został wiceszefem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Na to stanowisko uroczyście wprowadził go Mateusz Morawiecki (dzisiaj premier RP, wówczas wicepremier ds. rozwoju i gospodarki).
Przy tej okazji Morawiecki oznajmił publicznie: „Pierwszym zadaniem nowych władz jest sprawne przeprowadzenie procesu przeobrażenia PAIIZ w agencję wspierania i promocji eksportu oraz zagranicznych inwestycji polskich przedsiębiorstw (…) Dlatego tworzymy Polską Agencję Inwestycji i Handlu, która wejdzie w skład Polskiego Funduszu Rozwoju”.
Wojciech Fedko faktycznie przekształcił PAIIZ w PAIH.
Ze słów Morawieckiego wynika, że Fedko razem ze swoją przekształconą organizacją miał wspierać polski biznes.
Jednak przy okazji wsparł biznes rosyjski.
Zrobił to, mimo że w 2014 r. putinowska Rosja zbrojnie wydarła Ukrainie jej terytoria na wschodzie i południu kraju, czyli Krym i Donbas.
Zachód liczył na to, że pogłębiająca się izolacja gospodarcza zmusi Rosję do rezygnacji choćby z części bezprawnych zdobyczy. Albowiem napaść Putina na Ukrainę spowodowała m.im. zatrzymanie eksportu z krajów zachodnich do Rosji. To wystawiło Rosjan na braki w zaopatrzeniu. Jak za czasów sowieckich, w rosyjskich sklepów zaczęło brakować podstawowych towarów spożywczych (np. sera).
Wobec tego oczekiwano, że poddani Putina zaczną mniej życzliwie patrzeć na poczynania dyktatora i władza w Moskwie może się zmienić.
Jednak w 2018 r. Wojciech Fedko pomógł rosyjskiemu reżimowi przełamywać gospodarczą izolację.

Memorandum podpisuje, osobiście współpracuje

Na oficjalnej stronie PAIH czytamy, co następuje:
11 czerwca 2018: PAIH otwiera biuro w Moskwie.
Już w lipcu tego roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) uruchomi Zagraniczne Biuro Handlowe (ZBH) w Moskwie – poinformował wiceszef PAIH Wojciech Fedko. Współpracę z tamtejszym biznesem zainicjowało podpisanie memorandum o współpracy (MoU) z Roscongress Foundation, jedną z najważniejszych rosyjskich organizacji przygotowujących wydarzenia adresowane do biznesu.
W 2017 roku eksport /Polski – red. Arbinfo/ do krajów Europy Środkowo-Wschodniej był wyższy niż rok wcześniej o 18,9%. Była to zasługa znacznego zdynamizowania sprzedaży nie tylko do Rosji (wzrost eksportu o 18,5%), ale także na rynki Białorusi i Ukrainy. – To milowy krok dla naszej obecności w Rosji. Nie wyobrażaliśmy sobie sprawnego funkcjonowania biura handlowego w Moskwie bez wsparcia Roscongress. Federacja Rosyjska znajduje się w pierwszej dziesiątce naszych głównych rynków zbytu, jednak potencjał na zwiększenie wartości wymiany jest jeszcze większy – pokazują to zeszłoroczne dane o kilkunastoprocentowym wzroście eksportu – mówił wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, który podpisał MoU podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu.
Fedko przypomniał również, że w ramach realizacji programu promocji dwunastu polskich branż, PAIH organizuje stoiska narodowe na całym świecie, także w Rosji. – Od początku 2018 roku promujemy tutaj polski sektor biotechnologii i farmacji, budownictwo oraz maszyny dla górnictwa i przemysł lotniczy. Osobiście zajmę się kontaktem z tutejszymi firmami, żeby ułatwić polskim producentom wejście na ten duży, ale dość trudny rynek – powiedział Fedko
”.

Miliardy pod patronatem Putina

Czym jest Roscongress Foundation, z którą rozpoczął współpracę Wojciech Fedko?
To organizacja, która zdobywa informacje, kontakty i miliardowe kontrakty dla kremlowskich instytucji, firm i oligarchów.
Robi to m.in. poprzez organizowanie wielkich imprez biznesowych. Zaczęła od Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu (SPIEF), potem jednak jeszcze szerzej rozwinęła skrzydła. Albowiem pod swoje skrzydła wziął ją Putin. Od co najmniej 14 lat Roscongress Foundation działa pod oficjalną opieką dyktatora. Działanie to obejmuje również intensywne pozyskiwanie i analizowanie informacji przy pomocy partnerów organizacji. Do tych partnerów Wojciech Fedko przyłączył Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Oto, jak Roscongress Foundation sama przedstawia swą historię na swojej własnej stronie internetowej:  „2005: Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy pojawił się na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym, nadając mu nieformalny status wydarzenia ‘prezydenckiego (…)
2017: Rosyjskie Forum Inwestycyjne (wcześniej Międzynarodowe Forum Inwestycyjne) odbyło się w lutym 2017 r. w głównym centrum medialnym Parku Olimpijskiego w Soczi (…) wartość zawartych tam umów przekroczyła 200 miliardów rubli.
Międzynarodowe Forum Arktyczne odbyło się w dniach 29–30 marca w Archangielsku. W forum uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin.
W Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu w 2017 r. wzięła udział rekordowa liczba uczestników. W sesji plenarnej uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin (…)
Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu w 2017 r. podpisano 475 umów inwestycyjnych, memorandów i listów intencyjnych o łącznej wartości 1 817,9 mld rubli.
Sesja plenarna z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina pt. ‘Rosyjski Daleki Wschód: tworzenie nowej rzeczywistości’ była głównym wydarzeniem Forum.
W 2018 r. wzrosła liczba projektów prowadzonych przez Roscongress Foundation (…) Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu osiągnęło nowy poziom, zarówno pod względem skali, jak i wyników.
Na Forum podpisano 593 umowy o łącznej wartości 2.625 bilionów rubli.
W 2018 r. uruchomiono System Informacyjno-Analityczny Roscongress Foundation.
Obecnie system rozwija się intensywnie z pomocą partnerów Roscongress Foundation
”. 

Komu Fedko ściska dłoń

Na oficjalnej stronie PAIH znajdziemy też fotografię, na której Wojciech Fedko ściska dłoń Aleksandra Stuglewa, szefa Roscongress Foundation.
Z kolei na oficjalnej stronie Roscongress czytamy, że pan Stuglew dostał od Kremla order „Za Zasługi Dla Ojczyzny”.
W amerykańskich mediach znajdziemy jeszcze jedną istotną informację o Stuglewie.
W maju 2018 r. dziennikarze portalu Buzzfeed Anthony Cormier i Jason Leopold opublikowali artykuł pt. „Moskwa Trumpa: dokładna relacja o tym, jak zespół Trumpa pracował nad jego rosyjskim biznesem podczas kampanii wyborczej” („Trump Moscow: The Definitive Story Of How Trump’s Team Worked The Russian Deal During The Campaign”).
W artykule czytamy o poczynaniach Felixa Satera – bliskiego współpracownika przyszłego prezydenta USA, Donalda Trumpa.
W 2015 r. Sater próbował ściągnąć do Rosji jeszcze bliższego współpracownika Trumpa, Michaela Cohena. Współdziałał przy tym z rzecznikiem Putina, Dmitrijem Pieskowem.
Za pośrednictwem Satera, Pieskow miał obiecywać ludziom Trumpa, że pozna ich osobiście z Putinem – albo z rosyjskim premierem Miedwiediewem.
Jak podają reporterzy portalu Buzzfeed, w tych działaniach Feliksa Satera uczestniczył też rosyjski wywiad GRU (a dokładnie jeden z jego agentów, „stary przyjaciel Satera”).
W akcji wziął udział również… Aleksandr Stuglew z Roscongress Foundation.
Ten sam Stuglew, któremu niecałe trzy lata później Wojciech Fedko uroczyście ściskał dłoń, gdy rozpoczął współpracę z jego organizacją.
Stuglew dostarczył oficjalnej przykrywki dla planowanej wizyty ludzi Trumpa w Rosji. Przysłał im zaproszenie na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu.

Siemion Mogilewicz, finansista zbrodni

Kim jest Feliks Sater, który uprawiał wyżej opisane machinacje z GRU i Stuglewem?
Sater używał też nazwiska Satter, urodził się zaś w Moskwie jako Feliks Michajłowicz Szeferowskij.
W latach 70. jego rodzina wyemigrowała do USA razem z 8-letnim Feliksem.
W Stanach Zjednoczonych Felix Sater został biznesmenem, jednym z szefów firmy Bayrock.
Jak pisze amerykański dziennikarz Craig Unger: „Donald Trump ściśle współpracował z Bayrock przy przedsięwzięciach dotyczących nieruchomości w Rosji, Ukrainie i Polsce. ‘Firma Bayrock miała znajomości wśród inwestorów’ – wspominał później.
Podczas współpracy z Bayrock Trump zbliżył się również do człowieka, który zajmował się codziennymi sprawami firmy.
Ten człowiek – to dwukrotnie skazany przestępca o rodzinnych powiązaniach z Semionem Mogilewiczem.
W 1974 roku, kiedy miał osiem lat, Felix Sater wraz z rodziną wyemigrował z Moskwy na Brighton Beach
/część nowojorskiej dzielnicy Brooklyn – red/. Według FBI ojciec Satera – skazany za wymuszanie haraczu od lokalnych restauracji, sklepów spożywczych i przychodni lekarskiej – był jednym z bossów organizacji Siemiona Mogilewicza.
Sater próbował zostać maklerem giełdowym. Ale jego kariera skończyła się nagle w 1991 roku – po tym, jak dźgnął rywala z Wall Street tłuczonym kieliszkiem podczas walki w barze. Spowodował wtedy rany, które wymagały 110 szwów.
Lata później w jednym ze swoich oficjalnych zeznań Trump bagatelizował ten incydent. Twierdził, że Sater ‘wdał się w walkę w barach, co robi wiele osób’.
Po ataku Sater stracił licencję maklerską i spędził rok w więzieniu
”.
Kim jest Siemion Mogilewicz, dla którego miał pracować ojciec wybuchowego Felixa Satera?
To supergangster związany z kremlowskimi służbami specjalnymi, bliski znajomy Putina.
Mogilewicz zawiadywał globalnym handlem bronią, narkotykami i tzw. „żywym towarem” (zniewolonymi prostytutkami). Kierował praniem miliardów brudnych rubli i dolarów w bankach całego świata. Miał liczne powiązania z Polską, między innymi z Antonim Macierewiczem (opisane i udokumentowane w książce „Macierewicz i jego tajemnice”).
Wybitny amerykański dziennikarz śledczy Robert I. Friedman nazwał Siemiona Mogilewicza „najniebezpieczniejszym gangsterem świata”. W 1998 r. Friedman poświęcił mu artykuł pod takim właśnie tytułem. W artykule czytamy, że Mogilewicz współpracował m.in. z neapolitańską kamorrą.
Z tą samą kamorrą, pod której skrzydłami miał zaczynać swoją karierę Wojciech Fedko.

Tomasz Piątek

Przeczytałaś/przeczytałeś ten artykuł za darmo.
I bardzo dobrze! Znajomość kluczowych faktów to Twoje święte prawo.
Jeśli chcesz je poznawać przez następne lata, wesprzyj nas!
Obejmij Patronat nad portalem Arbinfo.
W tym celu kliknij tutaj: https://patronite.pl/TomaszPi%C4%85tek
Serdecznie dziękujemy!

Źrodła:

https://www.paih.gov.pl/20180611/PAIH_otwiera_biuro_w_Moskwie#

https://roscongress.org/en/about/history/

https://roscongress.org/en/speakers/stuglev-aleksandr/biography/

https://www.buzzfeednews.com/article/anthonycormier/trump-moscow-micheal-cohen-felix-sater-campaign

https://newrepublic.com/article/143586/trumps-russian-laundromat-trump-tower-luxury-high-rises-dirty-money-international-crime-syndicate

https://fortune.com/2017/05/17/donald-trump-russia-2/

https://snob.ru/selected/entry/116532/

https://www.villagevoice.com/1998/05/26/the-most-dangerous-mobster-in-the-world/

https://arbinfo.pl/wojciech-fedko-czlowiek-morawieckiego-czy-neapolitanskiej-mafii-byly-wiceprezes-paih-i-wloska-spolka-di-fra-bi/

Tomasz Piątek “Macierewicz i jego tajemnice”, Arbitror 2017

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2017-06-21/trump-russia-and-those-shadowy-sater-deals-at-bayrock

http://nymag.com/intelligencer/2017/08/felix-sater-donald-trump-russia-investigation.html

Prospekt firmy Śrubex, str. 119

https://www.imsig.pl/szukaj?imiona=WOJCIECH&nazwisko=FEDKO&rok=71&strona=1

https://www.imsig.pl/pozycja/2019/70/KRS/190790,POLSKA_AGENCJA_INWESTYCJI_I_HANDLU_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-03-15/paih-wiceprezes-wojciech-fedko-odchodzi-z-polskiej-agencji-inwestycji-i-handlu/

https://rejestr.io/krs/109815/polska-agencja-inwestycji-i-handlu

https://www.wnp.pl/kto-jest-kim/tomasz-pisula,520.html

https://inwestycje.elblag.eu/aktualnosci/239,paiiiz-z-nowym-zarzadem-i-wyzwaniami

Tomasz Piątek, „Morawiecki i jego tajemnice”, Arbitror 2018

https://www.imsig.pl/pozycja/2003/229/KRS/129636,FABRYKA_%C5%9ARUB_W_%C5%81A%C5%83CUCIE_%22%C5%9ARUBEX%22_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/549748FD

http://espresso.repubblica.it/attualita/2013/11/12/news/pianura-la-tragedia-ecologica-raccontata-dagli-abitanti-1.140964

https://www.ilfattoquotidiano.it/2016/02/07/traffico-di-rifiuti-il-pentito-abbiamo-scaricato-anche-a-malagrotta-a-roma/2376862/

Toine Spapens, Rob White, Wim Huisman, “Environmental Crime in Transnational Context: Global Issues in Green Enforcement and Criminology”, Routledge 2016, str. 277

http://www.napoli.com/viewarticolo.php?articolo=36101

 

 

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.