Piramida GetBack wspierała PiS, a sama była wspierana przez Kornela Morawieckiego. Równocześnie miała powiązania z ludźmi Kremla takimi jak mafijny oligarcha Michaił Fridman i putinowski prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz. Powiązania te zostały udokumentowane w książce „Morawiecki i jego tajemnice” (poniżej publikujemy jej fragment). Z rewelacji Onetu wynika, że GetBack mógł być jeszcze niebezpieczniejszym łącznikiem. Łączyłby bowiem ludzi Kremla nie tylko z PiS-owskimi politykami, ale także z PiS-owskimi służbami specjalnymi.

Tomasz Piątek

– Konrad K. zarządzał piramidą finansową Getback (firma odzyskiwała długi, ale też sprzedawała obligacje bez pokrycia);
– piramida Getback wspierała PiS i Mateusza Morawieckiego;
– gdy piramida zaczęła się sypać, próbował jej pomóc Kornel Morawiecki, ojciec Mateusza;
– obecnie Konrad K. znajduje się w areszcie;
– wczoraj Onet ujawnił treść zeznań aresztowanego K.: szef piramidy podaje, że był agentem Centralnego Biura Antykorupcyjnego o pseudonimie „Zeus”;
– Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) to ukochane dziecko PiS, a PiS-owscy funkcjonariusze działali w tej służbie nawet za rządów PO.

Poniżej publikujemy fragment książki „Morawiecki i jego tajemnice”.
Fakty ujawnione i udokumentowane w tej książce pozwalają lepiej zrozumieć rolę firmy GetBack.

Po tym, jak w kwietniu 2018 r. Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się firmą GetBack, Konrad K. stracił stanowisko prezesa zarządu. Już jako były prezes 18 czerwca 2018 r. K. wystąpił w programie „Alarm!” na antenie TVP. Sugerował, że winę za nieprawidłowości może ponosić właściciel GetBacku, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii firma Abris Capital Partners. Powiedział, że Abris Capital Partners to może być „ruski kapitał”.
O ile wiemy, Konrad K. nie rozwinął tego wątku.
Nikt publicznie nie pociągnął go za język.
Nie wiadomo, jaki cel miała zagadkowa wzmianka.
Czy K. pragnął ostrzec przed czymś Polki i Polaków, ale się przestraszył?
A może chciał dać do zrozumienia PiS-owskim władzom, że dużo wie, dlatego powinny go zostawić w spokoju?
(…)
Przyjrzałem się interesom Abris Capital Partners.
Na swojej własnej stronie internetowej Abris Capital chwali się, że inwestuje w ukraińsko-rosyjską firmę PrimoCollect, która zajmuje się odzyskiwaniem długów, tak jak GetBack.
Czytamy, że po 2010 r. „PrimoCollect stało się wiodącą firmą windykacyjną na Ukrainie, z ok. 500 milionów euro niezabezpieczonego długu konsumenckiego (wartość nominalna) w zakupionych portfelach. Pod koniec 2012 roku firma otworzyła biuro w Moskwie i obecnie aktywnie rozwija swoją bazę w Rosji. PrimoCollect zatrudnia 700 osób w biurach we Lwowie, Kijowie i Moskwie”.
Abris Capital Partners wymienia też PrimoCollect w spisie swoich spółek (również dostępnym na stronie Abris Capital Partners).
Działalność firmy PrimoCollect godna jest uwagi z wielu przyczyn.
Jak podaje ukraiński serwis internetowy Finance.ua, w 2011 r. firma PrimoCollect zaoferowała swoją pomoc prorosyjskiemu reżimowi prezydenta Wiktora Janukowycza (trzy lata później obalonemu przez pokojową prozachodnią rewolucję określaną jako „drugi Majdan” albo „Euromajdan”).
Działając na rzecz rosyjskich dostawców energii, Janukowycz gotów był odcinać od niej najbiedniejszych Ukraińców, którzy spóźniali się z opłatami.
Firma PrimoCollect postanowiła go wesprzeć w tych działaniach i wystąpiła z pro- fesjonalną radą. Nie wszystkich trzeba od razu odcinać, z niektórych da się wycisnąć gotówkę, PrimoCollect wie jak!
Cytuję serwis internetowy Finance.ua: „Windykatorzy oferują rządowi pomoc w pracy z problematycznymi dłużnikami korzystającymi z usług mieszkaniowych i komunalnych. Tak w rozmowie z serwisem FINANCE.UA powiedziała dyrektor generalny grupy PrimoCollect, Ewa Zakowicz.
Według niej doświadczenie wiodących firm z tej branży może być przydatne zarówno dla władz, jak i dłużników, a współpraca może przynieść bardziej efektywny wynik […]. – Ważne jest jasne zrozumienie, które kategorie [dłużników – red.] potrzebują pomocy, a które po prostu spekulują, oszukują państwo. Windykatorzy mogą być przydatni nie tylko ze względu na swoje doświadczenie i umiejętność pracy z portfelami wierzytelności, ale także ze względu na wiedzę w tej branży – powiedziała Zakowicz (…)
Przypomnijmy, prezydent Wiktor Janukowycz polecił Mykole Azarowowi [premier Ukrainy w latach 2010–2014 – red.] opracowanie mechanizmów odcinania dłużników od gazu, ogrzewania, zaopatrzenia w wodę i energii elektrycznej na zimę”.
Ale nie tylko Janukowycz mógł liczyć na profesjonalne wsparcie specjalistów PrimoCollect.
Rosyjski serwis oferujący pomoc dla dłużników Dolg-FAQ podaje, że klientem firmy PrimoCollect jest… Vivus. Znana już nam firma pożyczkowa:
– obsługiwana przez Igora Jankego, autora książki Twierdza, piewcę młodego Mateusza Morawieckiego;
– należąca do oligarchy Olega Bojki związanego z sołncewską mafią i jej najbogatszym przedstawicielem, Michaiłem Fridmanem.
Podkreślę raz jeszcze: chodzi o tego samego Fridmana, z którego supermarketami współdziałała firma Work Service założona przez Tomasza Misiaka – biznesmena i polityka związanego z aferą taśmową, a zarazem dobrego znajomego Mateusza Morawieckiego, który dzięki tej aferze wszedł do rządu.
Czyżby fundusz Abris Capital Partners, właściciel firmy GetBack, stanowił kolejne powiązanie między rodziną Morawieckich a sołncewskim oligarchą Michaiłem Fridmanem?
Pośrednio tak. Tym bardziej że na firmie Vivus koneksje Abris Capital z Fridmanem się nie kończą.
W 2012 r. należący do Fridmana Alfa-Bank sprzedał część swoich kredytów (razem z kredytobiorcami) firmie PrimoCollect.
Ona zaś, jak wiemy, należy do Abris Capital Partners.
Według rosyjskojęzycznych serwisów Eizvestia i Vspro: „Alfa-Bank sprzedał windykatorom niespłacane kredyty o wartości miliardów hrywien […]. Przetarg na sprzedaż dużego portfela kredytów problemowych przez Alfa-Bank został zakończony w grudniu 2012 roku. Informację podał serwis Forbes, powołując się na właściciela jednej ze średnich firm z branży windykacyjnej. Wiadomość potwierdziły dwie z sześciu firm biorących udział w przetargu. Według dyrektora finansowego jednej z zagranicznych firm windykacyjnych, Alfa-Bank wystawił na sprzedaż portfel kredytów o wartości 2 mld hrywien. Większość to niezabezpieczone pożyczki dla klientów indywidualnych […]. Ostatecznie sprzedano trzy czwarte tego portfela, co daje wartość 1,5 mld. Według przedstawiciela jednej z firm windykacyjnych, które opuściły przetarg, firma PrimoCollect nabyła dwie ze sprzedanych trzech części portfela […]. ‘Nasza firma kupiła duży portfel złych długów od Alfa-Bank w grudniu 2012 r.’ – potwierdza Maria Wojnowskaja, zastępca dyrektora generalnego grupy PrimoCollect. Według niej nie ujawniono nominalnej wartości transakcji i rabatu, ponieważ jest to informacja poufna”. Doniesienie serwisów Eizvestia i Vspro potwierdził również ukraiński portal informacyjny Liwyj Bereh.
W latach 2008–2015 fundusz Abris Capital Partners posiadał sieć sklepów Barwinok na Ukrainie.
Na stronie internetowej Abris Capital Partners czytamy: „W listopadzie 2008 r. Abris przejął Barwinok, sieć dyskontów liczącą 23 sklepy we Lwowie i obwodzie lwowskim. Następnie Barwinok zwiększył swój stan posiadania poprzez przejęcie mniejszych sieci i rozwój organiczny, tworząc sieć 50 sklepów na Zachodniej Ukrainie. Barwinok został sprzedany przez Abris nabywcy z branży handlowej w grudniu 2015 roku”.
Kim był ten „nabywca z branży handlowej”, któremu fundusz sprzedał zachodnioukraińską sieć dyskontów?
Chodzi o firmę National Chain of Grocery Stores – ATB. Należy ona do ukraińskiego przedsiębiorcy Hennadyja Butkewycza.
Butkewycz wspiera ukraińskich bojowników walczących z prorosyjskimi separatystami.
Z drugiej strony jednak, jak się zdaje, nie gardzi rosyjskimi pieniędzmi. W tym – pieniędzmi Michaiła Fridmana.
Albowiem w grudniu 2016 r. ukraiński serwis internetowy Ekonomicznyje Nowosti (Wiadomości Gospodarcze) napisał, co następuje: „Potwierdzają się doniesienia o tym, że jedna z najlepiej prosperujących sieci detalicznych na Ukrainie, ATB, rozszerza swoją obecność w Rosji. Według agencji informacyjnej RBC 20 grudnia firma LetterOne (L1), należąca do Michaiła Fridmana, Giermana Chana i Aleksieja Kuzmiczowa, ogłosiła utworzenie nowej jednostki inwestycyjnej – L1 Retail. Skupi się ona na inwestycjach detalicznych. «Firma jest gotowa zainwestować do 3 miliardów dolarów w kilka sieci handlowych, które mają potencjał przywódczy w swoich segmentach i na swoich rynkach», pisze RBC […] «Na 99,9 proc. można założyć, że Fridman da pieniądze sieci ATB, ponie- waż dyskonty to najszybciej rozwijający się segment detaliczny», powiedziało nam poinformowane źródło z otoczenia rosyjskiego biznesmena.
Zauważyć trzeba, że Butkewycz od dawna chciał rozszerzyć zasięg geograficzny swojej sieci. W październiku media doniosły, że przeprowadził on kilka rund negocjacji z przedstawicielami władz Federacji Rosyjskiej i biznesmenami w sprawie wejścia na rynek rosyjski. Dlatego ogłoszenie L1 o miliardach inwestycji w ukraiński handel detaliczny jest wyraźnym sygnałem,
że październikowe rozmowy Butkewycza w Moskwie zakończyły się powodzeniem.
Ponadto właściciel sieci supermarketów ATB nie jest dla strony rosyjskiej kimś obcym. Już w 2012 r. Witalij Zacharczenko (były minister spraw wewnętrznych Ukrainy) i Aleksander Janukowycz (syn byłego prezydenta Wiktora Janukowycza) zaczęli wprowadzać Hennadyja Butkewycza do wpływowych i bogatych Rosjan. Dzięki wstawiennictwu «zbiegłego rządu» [przedstawicieli prokremlowskiego reżimu Janukowycza, którzy uciekli w 2014 r. do Rosji przed pokojową prozachodnią rewolucją – red.], współodpowiedzialnego za śmierć dzieci z Niebiańskiej Sotni [uczestnicy pokojowej rewolucji zamordowani przez prokremlowski reżim Janukowycza – red.], Hennadyj Butkewycz zdołał obronić swoje sklepy ATB na Krymie, a nawet rozwinąć tam swoją sieć. Po aneksji półwyspu znajdujące się tam markety ukraińskiego biznesmena wręcz rozkwitły. Jedyne, co się zmieniło, to marka sklepów. Już nie ATB, ale PUD”.
Dodam, że w 2017 r. rosyjska gazeta „Kommiersant” oraz internetowy serwis Obozriewatiel (Obserwator) podały, że Butkewycz sprzedał swoje udziały w krymskiej sieci PUD rodzinie rosyjskiego ministra rolnictwa Aleksandra Tkaczowa.
Co z tego wynika?
To, że fundusz Abris Capital Partners podjął bardzo szczególną decyzję, gdy sprzedał sieć zachodnioukraińskich sklepów Barwinok komuś tak dwuznacznemu jak Butkewycz.
Była to decyzja nie tylko biznesowa. Również polityczna – szczególnie w 2015 r., gdy Ukraina krwawiła po rosyjskim ataku na Donbas i aneksji Krymu.
Fundusz Abris Capital Partners musiał mieć tego świadomość, skoro działa na Ukrainie, i to w różnych branżach.
Ale najwyraźniej mu to nie przeszkadza.
Nic dziwnego, skoro jego firma PrimoCollect działa również w Rosji i robi interesy z Fridmanem.
W jednym z e-maili, które wysłałem do funduszu Abris Capital Partners, znalazło się pytanie o stosunki tego funduszu z Michaiłem Fridmanem.
Zapytałem: „Jak kształtują się, względnie kształtowały się, relacje Państwa, jak również posiadanych, współposiadanych, względnie kontrolowanych bezpośrednio i pośrednio przez Państwa, spółek z Alfa-Bankiem, względnie Alfa Group, względnie Michaiłem Fridmanem i posiadanymi, współposiadanymi, względnie kontrolowanymi bezpośrednio i pośrednio przez niego spółkami?”.
Nie dostałem odpowiedzi na to pytanie. Bo trudno uznać za odpowiedź jedno zdanie: „Abris Capital Partners nigdy nie miał i nie ma żadnych związków z rosyjskim kapitałem”.
Zdanie nie tylko gołosłowne, dodajmy, ale w świetle przytoczonych dowodów – nieprawdziwe lub nie do końca prawdziwe.
W tej sytuacji wypada spytać: czym była interwencja Kornela Morawieckiego na rzecz firmy GetBack należącej do Abris Capital Partners?
Kolejnym dowodem ogólnej sympatii Morawieckiego seniora dla Kremla?
Czy też kolejną oznaką powiązań między rodziną Morawieckich a oligarchą sołncewskiej mafii, Michaiłem Fridmanem?
Na zakończenie tego wątku zacytujmy ustalenia „Gazety Wyborczej” z maja 2018 r. dotyczące Igora Jankego, który wychwalał Kornela i Mateusza Mora- wieckich w książce Twierdza, a zarazem powiązany jest z Michaiłem Fridmanem.
Według „Wyborczej” Janke zabiegał w PKO BP (…) a także w Polskim Funduszu Rozwoju o dofinansowanie dla firmy GetBack.
Janke przyznaje, że jego agencja Bridge obsługiwała GetBack. Niestety, agencja nie podaje, co robiła dla tej firmy.

Tomasz Piątek

Źródła:

Tomasz Piątek, „Morawiecki i jego tajemnice”, Arbitror 2019
https://arbitror.pl/produkt/morawiecki-i-jego-tajemnice/

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/afera-getback-tworca-i-prezes-spolki-bylem-wspolpracownikiem-cba/4hnvttq

https://vod.tvp.pl/video/alarm,18062018,37700013?fbclid=IwAR1D67TtOmE-%20VlsZrTBBnTtvJHl2i12pelaIbOnAXbVz3bUR87wFniOvHSWo

http://www.abris-capital.com/primocollect

http://www.abris-capital.com/portfolio/current

https://news.finance.ua/ru/news/-/237371/kollektory-gotovy-pomoch-gosudarstvu-s-dolgami-zhkh

https://dolg-faq.ru/baza-znanij/mikrozajmy/mfo/vivus-obzor-predlozhenij-i-otzyvy.html

http://vspro.info/article/alfa-bank-prodal-svoi-problemnye-kredity-na-milliardy-griven-kollektoram

https://lb.ua/economics/2013/02/12/189048_dolzhnikam_alfabanka_pridut.html

http://www.abris-capital.com/barvinok

https://nuife.org/index.php/pnap/article/download/258/239/

http://forbes.net.ua/magazine/forbes/1336454-pravdivaya-istoriya-atb-market

https://112.international/article/why-atb-of-gennadiy-butkevych-pays- to-the-treasury-more-than-other-retailers-21413.html

https://inventure.com.ua/en/analytics/formula/who-are-you-mr-atb

https://ukranews.com/en/news/500490-ukraine-decides-to-stop-filing-lawsuits-against-russia-to-echr

https://enovosty.com/publications/full/315-rossiyane-investiruyut-v-atb-3-mlrd

https://www.kommersant.ru/doc/3468800

https://www.obozrevatel.com/finance/economy/butkevich-iz-atb-prodal-dolyu-v-seti-pud-v-kryimu-seme-rossijskogo-ministra-smi.htm

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23419082,czy-getback-to-amber-gold-pis-u-zagrozona-upadkiem-gieldowa.html

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/getback-nie-jest-juz-obslugiwany-przez-bridge-igor-janke-nie-lobbowalem-dla-tej-firmy

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.