Poniżej – dokument Stasi (policja polityczna komunistycznych Niemiec Wschodnich). Jeden z wielu, wielu dokumentów, które rzucają światło na “bohaterską” i “antykomunistyczną” przeszłości Morawieckiego.

W 1988 r. komuniści wypuścili Kornela Morawieckiego z aresztu i pozwolili mu wyjechać na Zachód. Dzisiaj Morawiecki twierdzi, że wyjechał tylko po to, żeby ratować ciężko chorego kolegę Andrzeja Kołodzieja, który miał potrzebować kuracji w Rzymie. Rzekomo komuniści nie chcieli wypuścić Kołodzieja bez Morawieckiego…

Tymczasem w 1988 r. Kornel Morawiecki “zapewniał, że choroba jego kolegi Andrzeja Kołodzieja była legendą stworzoną w celu zwolnienia z aresztu i wypuszczenia z kraju” – czytamy w notatce Stasi na temat ówczesnych rozmów Morawieckiego w USA.

Wschodnioniemiecka bezpieka miała dokładne informacje o Kornelu Morawieckim. Od 1987 r. zajmowała się nim we współpracy z jego PRL-owskimi opiekunami z Biura Studiów SB (elitarna jednostka komunistycznej Służby Bezpieczeństwa). Z kolei ci PRL-owscy opiekunowie Morawieckiego ściśle współpracowali ze służbami specjalnymi Kremla.

Żeby było ciekawiej, po aresztowaniu również sam Morawiecki udawał chorego (do czego dzisiaj też się nie przyznaje).

Żeby było jeszcze ciekawiej, w tym udawaniu pomagali mu komuniści. Oficjalnie uznawali go za niebezpiecznego terrorystę. Jednak w archiwach IPN czytamy, że wypuścili go do Rzymu z powodu… polipa odbytu.

Więcej o esbecko-kremlowskich powiązaniach Kornela i jego syna Mateusza – w książce “Morawiecki i jego tajemnice“.

A PiS-owi… PiS-owi gratulujemy nabytku.

Tomasz Piątek

Więcej: Kornel Morawiecki kandydatem PiS do Senatu

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.