Wiceszef Centralnego Biura Śledczego Policji, Rafał Derlatka, nadzorował śledztwo ws. afery taśmowej z 2014 r. Pod jego nadzorem CBŚ faworyzował importera rosyjskiego węgla, Marka Falentę i współpracujących z nim kelnerów, którzy podkładali urządzenia podsłuchowe w restauracjach. W śledztwie Derlatka pominął ewidentne związki Marka Falenty z Rosją. A niedługo potem opuścił policję, aby..  

Po odejściu ze służby Rafał Derlatka dostał pracę u rosyjskich kontrahentów Marka Falenty. Tych samych, którzy dawali Falencie syberyjski węgiel na kredyt.

Przyjrzyjmy się podstawowym faktom.

w 2014 r. Derlatka jako wicedyrektor Centralnego Biura Śledczego Policji chronił Falentę i kelnerów współodpowiedzialnych za podsłuchy (potraktowano ich jak policyjnych informatorów);

w śledztwie prowadzonym m.in. przez ludzi Derlatki zlekceważono ewidentne związki Falenty z Rosją;

w 2016 r. Derlatka odszedł z policji, aby pracować dla rosyjskiej firmy KTK;

KTK to syberyjska firma węglowa, w której Falenta był zadłużony;

firma KTK znajduje się pod kontrolą ludzi Putina związanych z rosyjskimi służbami specjalnymi: powstała z inicjatywy gubernatora syberyjskiego Kemerowa, Amana Tułajewa, który despotycznie zarządza miejscowymi “prywatnymi biznesami” (a jego związki z rosyjskim ministerstwem spraw wewnętrznych były tematem szeregu publikacji).

Wszystko wskazuje na to, że Marek Falenta, zależny od Kremla jako dłużnik KTK, stanowił jedno z narzędzi użytych przez Rosję podczas organizowania afery taśmowej.

Wiele wskazuje na to, że policjant Rafał Derlatka został wynagrodzony przez KTK i Kreml za ochronę Falenty i kelnerów.

Liczne udokumentowane fakty świadczą o tym, że afera taśmowa była prezentem Putina dla PiS.

Z tymi faktami można się zapoznać w książce Grzegorza Rzeczkowskiego “Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami“.

Zamieszczamy zdjęcie fragmentu strony, na której Rzeczkowski pisze o zdumiewających kolejach życiowych Rafała Derlatki.

Tomasz Piątek

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.