Onet w niedzielę opisał, jak Polska Fundacja Narodowa sponsoruje Edmundowi Jannigerowi luksusowe podróże i noclegi. Wtedy podopieczny Antoniego Macierewicza postraszył dziennikarzy swoim amerykańskim adwokatem, Richardem S. Gordonem. Tymczasem Richard S. Gordon to… lewicowy prawnik i strateg polityczny, który obsługuje klientelę powiązaną z Kremlem.  

– mecenas Richard S. Gordon z nowojorskiej Gordon Law Firm, który reprezentuje Jannigera, pracował przez lata jako doradca polityczny liderów amerykańskiej lewicy;
– wśród tych liderów były takie asy jak Bill Clinton, Al Gore czy zastępca demokratycznego prezydenta Jimmy’ego Cartera, Walter Mondale;
– ten sam mecenas Gordon razem ze swoją firmą obsługuje klientów, których trudno uznać za demokratycznych.
Są wśród nich:
– organizacja CUSEF, która szerzy na świecie propagandę chińskiego autorytarnego reżimu;
– amerykańskie firmy i instytucje podlegające amerykańskim potentatom, którzy robili interesy z Kremlem i kontaktowali się z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem;
– firma MorphoTrust, która odpowiada za to, że w oprogramowaniu używanym przez FBI znalazł się rosyjski kod (stworzony przez informatyków współpracujących z kremlowskimi służbami specjalnymi).  

Przedwczoraj, 8 grudnia, portal Onet opublikował artykuł pt. „Polska Fundacja Narodowa płaciła za młodego znajomego Antoniego Macierewicza”. Rzecz jasna, chodzi o Edmunda Jannigera, byłego doradcę Macierewicza:
– w polskim Ministerstwie Obrony Narodowej;
– w amerykańskiej organizacji Friends of Poland.
Antoni Macierewicz działał we Friends of Poland razem z Jannigerem, jak również nowojorskim lobbystą Alfonsem D’Amato, byłym republikańskim senatorem o biznesowo-mafijnych powiązaniach z Rosją. D’Amato i Macierewicz byli równocześnie prezesami organizacji.
W artykule Onetu czytamy, co następuje: „W najnowszych rozliczeniach między PFN (…) znaleźliśmy m.in. informacje o wydatkach na Edmunda Jannigera, pupila byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Żeby odwieść nas od poniższej publikacji, Janniger wynajął nowojorską kancelarię prawną (…)
W 2015 r. jako 20-latek Janniger został doradcą ministra obrony Macierewicza, co budziło sporą sensację. Macierewicz od lat ma bliskie relacje z jego rodziną (…)
Za przelot do USA i zakwaterowanie Jannigera PFN zapłaciła w maju 6 tys. 284 dolary, czyli niemal 25 tys. zł. Hotel kosztował ponad tysiąc dolarów (niemal 4 tys. zł), a bilet lotniczy — 5 tys. 280 dolarów (ponad 20 tys. zł).
Chcieliśmy zapytać Jannigera, czy hotel był luksusowy, a przelot klasą biznes — na co może wskazywać bardzo wysoka cena biletu. Jednak, gdy poprosiliśmy Jannigera o kontakt, ten wynajął nowojorską kancelarię prawną Gordon Law Firm do kontaktów z nami.
‘Jesteśmy świadomi Państwa komunikacji z panem Jannigerem i Państwa bezpodstawnych oskarżeń’ — napisał do nas w imieniu byłego doradcy ministra obrony mec. Richard S. Gordon, przestrzegając jednocześnie Onet: ‘Jeśli zdecydują się Państwo na publikację fałszywych informacji o naszym kliencie, w dowolnym medium, zarówno drukowanym, jak i elektronicznym, podejmiemy wszelkie możliwe działania i środki zaradcze’
.
Kim jest mecenas Richard S. Gordon, który tak ostro broni młodego pupila Macierewicza?
Odpowiedź na to pytanie zaskakuje, i to więcej niż raz.
Mecenas Gordon okazuje się postacią pełną niespodzianek.

Szczery demokrata

Na internetowej stronie nowojorskiej kancelarii Gordon Law Firm mecenas Richard S. Gordon prezentuje się nie tylko jako prawnik, ale też polityk. A w każdym razie – strateg i doradca polityczny.
Jakim politykom doradzał adwokat prawicowego Edmunda Jannigera, który działa u boku zdecydowanie prawicowego Alfonse’a D’Amato i radykalnie prawicowego Antoniego Macierewicza?
Lewicowym demokratom. I to tym najważniejszym.
Richard S. Gordon współpracował z tak prominentnymi postaciami amerykańskiej lewicy jak:
– demokratyczny prezydent Bill Clinton;
– demokratyczny wiceprezydent Al Gore;
– demokratyczny wiceprezydent USA Walter Mondale;
– demokratyczny gubernator stanu Nowy Jork Mario Cuomo;
– demokratyczny gubernator Indiany Evan Bayh.
Co mogło połączyć doświadczonego, zapewne drogiego i bez wątpienia lewicowego adwokata ze prawicowym i niedoświadczonym Jannigerem?
Zapewne pieniądze. Zapewne niemałe.
Czy również za ten wydatek młodego Edmunda Jannigera płaci Polska Fundacja Narodowa?
Czy płacą za to polskie spółki państwowe, które PiS-owski rząd zmusił do stworzenia i utrzymywania fundacji?
Ktoś, kto szuka w tym wszystkim logiki, powinien zadać jeszcze jedno pytanie.
Dlaczego prawicowy Janniger (być może też prawicowa fundacja państwowa) płaci „lewackiemu” mecenasowi?
Przecież Alfonse D’Amato zna licznych prawicowych adwokatów z najwyższej półki. Oni z chęcią zajęliby się takim klientem jak Edmund Janniger, pupil Macierewicza, wiceprezesa partii rządzącej w Polsce.
To nie koniec zagadek. W życiorysie mecenasa Gordona, dostępnym na stronie internetowej jego firmy, trafiamy na kolejną niespodziankę.
Otóż mecenas Gordon wykłada na… Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Jak wiemy, przez ostatnie lata Akademia Sztuki Wojennej znajdowała się w rękach Antoniego Macierewicza i jego ludzi. Do 2018 r. oficjalnie podlegała Macierewiczowi jako ministrowi obrony.
Wszystko wskazuje na istnienie więzi pomiędzy lewicowym mecenasem Richardem S. Gordonem a prawicowym polsko-amerykańskim kręgiem Macierewicza, D’Amato i Jannigera.

Kolacyjki dla kooperantów Kremla?

Do rozwiązania zagadki możemy się przybliżyć, gdy zerkniemy na listę klientów, którymi mecenas Gordon chwali się w internecie.
Aczkolwiek i ta lista będzie dla nas źródłem zaskoczeń.
Najmniejsze z nich stanowi wielka, sieciowa firma kateringowo-serwisowa Aramark obsługiwana przez Gordona.
Firma utrzymuje dobre stosunki z koncernem lotniczo-zbrojeniowym Lockheed Martin, który powierzył jej swoje centrum konferencyjne – od kuchni po recepcję, a nawet siłownię.
Tak się składa, że pan Alfonse D’Amato – protektor Jannigera i sojusznik Macierewicza – obsługuje Lockheed Martin jako lobbysta.
Podobnie, jak obsługiwał i obsługuje inne amerykańskie koncerny (UTC, GenCorp/ARH), które kupują silniki rakietowe od kremlowskiego kombinatu Energomasz. Podkreślmy: również Lockheed Martin korzysta z silników Energomaszu. A ten kombinat jest nadzorowany przez Dmitrija Rogozina i Jurija Kowalczuka – najbliższych współpracowników rosyjskiego dyktatora Władimira Putina.
Antoni Macierewicz też miał do czynienia z koncernem Lockheed Martin, nie bez udziału pana D’Amato.
W 2016 r. Macierewicz spotkał się D’Amato w USA – a zaraz potem zerwał kontrakt na francuskie śmigłowce Caracal, które miały trafić do sił specjalnych polskiej armii. Ogłosił, że zamiast nich kupi maszyny Black Hawk produkowane właśnie przez Lockheed Martin.
D’Amato jako lobbysta koncernu musiał być zachwycony. Jednak niewiele z całej afery wynikło.
Polskie siły zbrojne, pozbawione Caracali, wciąż muszą korzystać z 30-letnich, albo jeszcze starszych śmigłowców produkcji sowieckiej.

Chińska fundacja propagandowo-reżimowa

Wróćmy do lewicowego mecenasa Gordona. Okazuje się, że ten demokratyczny prawnik obsługuje również Chińsko-Amerykańską Fundację Wymiany (China-United States Exchange Foundation, CUSEF).
Czym jest Chińsko-Amerykańska Fundacja Wymiany? To organizacja założona przez morskiego potentata z Hong Kongu, armatora handlowego o nazwisku Tung Chee-Hwa.
Miesięcznik „Foreign Policy” oraz liczne inne źródła ostrzegają, że pan Tung i jego fundacja to narzędzie chińskiego reżimu.
Według ekspertów, reżim przy pomocy fundacji szerzy swoją propagandę i próbuje uzyskać przychylność światowej opinii publicznej.
Dlatego np. Uniwersytet Teksański (University of Texas) odmówił przyjęcia dotacji od fundacji pana Tunga. Uczelnia uznała, że nie może brać pieniędzy od organizacji propagandowej, która służy autorytarnym władcom Chin.

Grzeszny bogacz nawrócony, ale na co?   

Kolejnym klientem Richarda Gordona jest Milken Institute. To organizacja ekspercka założona przez finansistę Michaela Milkena. Trzeba odnotować, że jej eksperci wypowiadają się nieraz w sposób antykremlowski. Jednak największą uwagę budzi jej założyciel.
Michael Milken to były drapieżnik nowojorskiej giełdy, oszust-miliarder z Wall Street. W latach 80. sprzedawał na wielką skalę tzw. „śmieciowe obligacje”. Skazano go na 10 lat, odsiedział z tego dwa. Po wyjściu z więzienia zajął się… dobroczynnością.
Na arenę publiczną Milken powrócił dzięki swojemu Milken Institute. W 2001 r. wystąpił na konferencji poświęconej Rosji razem z oligarchą-emigrantem Borysem Bieriezowskim. Bieriezowski – niegdyś sponsor Putina, później jego wróg – na rok przed konferencją Milkena musiał uciec z Rosji przed zemstą dyktatora.
W 2012 r. Milken wystąpił na nieco innej konferencji. Chodzi o Russia Forum w Moskwie – wielką światową imprezę pod skrzydłami państwowego rosyjskiego banku Sberbank. Jej celem było ściągnięcie jak największej ilości gwiazd globalnej polityki i biznesu, aby debatowały nad Rosją, jej przyszłością i rozwojem. Imprezę otworzył Władimir Putin, który wygłosił uroczystą mowę. Pan Milken przemawiał jako czwarty po Putinie.
Rzecz jasna, całe to wydarzenie miało miejsce dwa lata przed napaścią Kremla na Ukrainę (gdy Putin pogwałcił podstawowe prawa międzynarodowe i najważniejsze umowy dyplomatyczne). Jednak już wtedy było wiadomo, że Władimir Putin to dyktator i polityczny bandyta, który dręczy niepokornych poddanych. Milken jako znajomy Bieriezowskiego powinien wiedzieć o tym najlepiej.
W 2019 r. Milken starał się u prezydenta Donalda Trumpa o unieważnienie swojego wyroku z dawnych lat. Dlaczego? Otóż oprócz więzienia, z którego Milkena szybko wypuszczono, skazano go również na… dożywotni zakaz działania na rynku ubezpieczeniowym.
Dokładnie rzecz biorąc, uniewinnienie dla Milkena próbował uzyskać Rudy Giuliani – niegdyś burmistrz Nowego Jorku, obecnie doradca Trumpa uwikłany w sieć powiązań między prezydentem USA a ludźmi kremlowskiego reżimu.
Giuliani to dobry znajomy Alfonse’a D’Amato, amerykańskiego protektora Jannigera.

Słoneczna Ameryka w cieniu Putina

Skoro o rynku ubezpieczeń mowa, to adwokat Jannigera, mecenas Gordon, obsługiwał również firmę ubezpieczeniową SunAmerica (można tę nazwę tłumaczyć jako Słoneczna Ameryka).
Firmę SunAmerica w 1999 r. przejął wielki koncern ubezpieczeniowo-finansowy AIG.
Krótko potem AIG dokonało znacznych inwestycji w Rosji.
Szef koncernu, Maurice „Hank” Greenberg, w lipcu 2003 r. spotkał się osobiście z Putinem, żeby rozmawiać o zacieśnieniu amerykańsko-rosyjskich więzi ekonomicznych.

Był raz Irlandczyk, co z Wałęsą rozbijał Europę 

Na liście klientów mecenasa Gordona znajdziemy też firmę Rivada Networks. Firma świadczy „bezpieczne usługi telekomunikacyjne” dla służb specjalnych, sztabów kryzysowych i sił szybkiego reagowania.
Do kogo należy Rivada Networks? Do Declana Ganleya, ekscentrycznego irlandzkiego bogacza, który w latach 90 robił biznesy w Rosji (między innymi, kupił wielkie przedsiębiorstwo leśne o nazwie Kipiełowa, aby je potem sprzedać).
Nazwisko brzmi znajomo?
Tak, to ten sam Declan Ganley, który założył antyeuropejską partię Libertas. Partia starała się powstrzymać integrację Unii Europejskiej. Do swojej działalności politycznej pan Ganley wciągnął m.in. Lecha Wałęsę. W 2009 r. Wałęsa otworzył pierwszy zjazd partii Libertas w Rzymie.

MorphoTrust i rosyjska cyber-pluskwa w oprogramowaniu FBI

Przejdźmy teraz do najbardziej osobliwego spośród klientów mecenasa Richarda Gordona. Chodzi o firmę MorphoTrust.
Jak podał portal BuzzFeed, firma odpowiada za groźną wpadkę w działalności FBI (Federal Bureau of Investigation, Federalne Biuro Śledcze, amerykański kontrwywiad cywilny, służba bezpieczeństwa wewnętrznego i policja federalna Stanów Zjednoczonych).
Dziennikarz portalu Chris Hamby pisze, że w oprogramowaniu używanym przez FBI do analizy odcisków palców znalazł się kod wyprodukowany przez rosyjską firmę Papillon, ściśle związaną z Kremlem.
Do czego może służyć ten kod? Do wszystkiego, biorąc pod uwagę to, że firma Papillon w swych wewnętrznych publikacjach chwali się współpracą z rosyjskim rządem i kremlowskimi służbami specjalnymi FSB (Fiederalnaja Służba Biezopasnosti , Federalna Służba Bezpieczeństwa).
Jakim cudem w oprogramowaniu amerykańskiego FBI znalazł się tajny kod rosyjskich informatyków związanych z FSB?
Właśnie za sprawą firmy MorphoTrust, która tworzyła oprogramowanie dla Amerykanów. Bez ich wiedzy, firma przemyciła rosyjski kod do programu komputerowego FBI.
Doniesienia Chrisa Hamby’ego i portalu BuzzFeed potwierdzają oficjalne amerykańskie dokumenty.
Do części z nich Hamby odnosi się w swoim artykule.
Inne są dostępne w internecie.
Na przykład, departament spraw konsumenckich New Jersey podaje, że również władze tego stanu korzystały z oprogramowania MorphoTrust do obróbki odcisków palców.

Kto wcisnął pluskwę, kto pomógł Bagsikowi

Czym jest firma MorphoTrust, która wcisnęła rosyjski tajny kod amerykańskim władzom?
Firma powstała w ten sposób, że wielki francuski koncern zbrojeniowo-lotniczy Safran:
– przemianował swoją spółkę zależną Sagem Securite na Morpho;
– następnie kupił amerykańską spółkę L-1 Identity Solutions (tak się składa, że ją również obsługiwał mecenas Edmunda Jannigera, pan Richard S. Gordon).
– przeobraził tę spółkę w MorphoTrust, które reprezentuje Morpho w USA.
Do tego wypada dodać, że samo Morpho obecnie nazywa się IDEMIA. Niestety, w obecnych czasach spółki zmieniają nazwy i tożsamość jak rękawiczki, przez co trudniej śledzić ich działalność.
Po co zagłębiliśmy się w tę plątaninę firm?
Ponieważ jej główny bohater – koncern Safran – występuje w jednej z najnowszych afer Bogusława Bagsika.
Chodzi o tego samego superaferzystę Bagsika, który na początku lat 90. założył słynną spółkę Art-B.
Jak ujawnił portal Arbinfo, w 2013 r. Bagsik wyłudził od koncernu Safran prawie 3 mln euro za pomocą dziecinnej sztuczki. Podszył się pod prezesa koncernu dzwoniąc i pisząc do jego współpracowników. W ten sposób ich nakłonił, żeby przelali pieniądze na konto Bagsika w Polsce (używał m.in. sfabrykowanego adresu mailowego).
Ten sam chwyt Bagsik stosował wobec innych firm. Uzyskiwane pieniądze przerzucał na Cypr, być może nawet do Singapuru. W swoich przekrętach posługiwał się gwarancją bankową uzyskaną od… rosyjskiego Gazprombanku.
Tak się składa, że również przyjaciel i wspólnik Bagsika z czasów Art-B, Andrzej Gąsiorowski, od lat ma liczne powiązania z Rosją i jej sympatykami w Izraelu.
Biorąc to wszystko pod uwagę, jak również udział MorphoTrust w przemyceniu rosyjskiego tajnego kodu do oprogramowania FBI, wypada spytać:
– czy ktoś w koncernie Safran sprzyja Kremlowi;
– czy ten ktoś sprzyja Kremlowi do tego stopnia, że pomógł związanemu z kremlowskim Gazprombankiem Bagsikowi wyłudzić 3 mln euro od koncernu przy pomocy dziecinnej sztuczki.
A przede wszystkim należy spytać: czy podopieczny Macierewicza, Edmund Janniger, nie mógł sobie znaleźć innego adwokata niż Richard S. Gordon, lewicowiec – a poza tym prawnik MorphoTrust, Rivada Networks, SunAmerica, Milken Institute, CUSEF i Aramark?

Tomasz Piątek

Przeczytałaś/przeczytałeś ten artykuł za darmo.
I bardzo dobrze! Znajomość kluczowych faktów to Twoje święte prawo.
Jeśli chcesz je poznawać przez następne lata, wesprzyj nas!
Obejmij Patronat nad portalem Arbinfo.
W tym celu kliknij tutaj: https://patronite.pl/TomaszPi%C4%85tek
Serdecznie dziękujemy!

Źródła:

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/pfn-publiczne-pieniadze-nadal-plyna-szerokim-strumieniem-do-kontrowersyjnej/ldbefe6

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25492116,onet-polska-fundacja-narodowa-placila-za-pupila-macierewicza.html

http://www.rgordonlaw.com/contact.html

https://arbinfo.pl/zwiazki-z-morawieckimi-tajne-sluzby-prl-prezes-w-sluchawce-i-przekrety-z-gazprombankiem-w-tle-kim-naprawde-jest-bagsik/

https://arbinfo.pl/ksiadz-tomasz-jegierski-ujawnia-zwiazki-rodziny-morawieckich-ze-slynnym-aferzysta-boguslawem-bagsikiem-firma-art-b/

https://www.newsweek.pl/swiat/walesa-uswietnil-rzymski-zjazd-libertasu/ccl5gzc

https://arbinfo.pl/krotkie-pismo-za-ktorym-kryje-sie-cala-epopeja/

https://finance.yahoo.com/news/aramark-awarded-management-contract-lockheed-113000660.html  

Tomasz Piątek, “Macierewicz i jego tajemnice“, Arbitror 2017

http://www.rgordonlaw.com/about.html

https://www.gordonstrategic.com/leadership.html

http://www.rgordonlaw.com/industries.html

https://www.gordonstrategic.com/clients.html

https://www.buzzfeednews.com/article/chrishamby/fbi-software-contains-russian-made-code-that-could-open-a

https://www.njconsumeraffairs.gov/ocp/Documents/chru_fingerprinting_FAQ.pdf

https://www.njconsumeraffairs.gov/

https://www.securityinfowatch.com/home/company/11615515/morphotrust

https://www.idemia.com/press-release/ot-morpho-becomes-idemia-global-leader-trusted-identities-2017-09-28

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1985-09-12-fi-21148-story.html

https://www.safran-group.com/media/20120207_morphotrust-usa-launches-identity-solutions-provider-solely-dedicated-us-market

https://www.morpho.com/redirect/?lang=en

https://www.businesswire.com/news/home/20170411006188/en/MorphoTrust-USA-Launches-Electronic-ID-Alabama-Aimed

https://www.idemia.com/

https://finance.yahoo.com/news/aramark-awarded-management-contract-lockheed-113000660.html

https://www.cusef.org.hk/

https://foreignpolicy.com/2017/11/28/this-beijing-linked-billionaire-is-funding-policy-research-at-washingtons-most-influential-institutions-china-dc/

https://www.dailytexanonline.com/2018/01/23/ut%E2%80%99s-cusef-decision-should-serve-as-a-model-to-other-schools

https://www.safran-group.com/media/20110726_safran-completes-acquisition-l-1-identity-solutions-becomes-world-leader-biometric-identity-solutions

https://prospect.org/features/resurrection-michael-milken/

https://www.slideshare.net/TheRussiaForum/russia-forum-buzz-plenary-session-russia-economic-policy-in-the-time-of-global-changes

https://www.ft.com/content/05de56e3-cfae-3af1-ab85-cec029d591cf

https://sberbank-cib.com/eng/about/news/index.wbp@number=1558.html

https://expert.ru/d-stroke/2010/02/legenda/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-15/trump-insiders-are-said-to-seek-pardon-for-milken-king-of-junk

https://www.rivada.com/

https://www.rivada.com/#our-people

https://www.irishtimes.com/news/nationality-of-libertas-founder-was-listed-as-british-in-uk-records-1.940090

https://www.independent.ie/opinion/columnists/fionnan-sheahan/ganleys-paneuropean-dream-lies-in-tatters-26542349.html

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/8040499.stm

https://www.independent.ie/business/irish/man-who-says-no-26452287.html

http://en.kremlin.ru/events/president/news/29104

https://www.nytimes.com/1998/08/21/business/insurers-set-17.8-billion-stock-deal.html

https://www.upi.com/Defense-News/2003/07/31/Walkers-World-Putin-votes-and-money/48411059650403/?ur3=1

https://finance.yahoo.com/news/hank-greenberg-is-not-for-socialism-in-any-form-praises-trump-121109883.html

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.