Publikujemy dostępne w IPN esbeckie dokumenty z tzw. teczek paszportowych Pawła Falickiego i Michała Gabryela, współpracowników Kornela Morawieckiego z podziemnej organizacji Solidarność Walcząca.

W latach 80. Paweł Falicki i Michał Gabryel pomagali Kornelowi Morawieckiemu prowadzić działalność radiowo-podsłuchową.

W jakim celu?

Założona przez Kornela Morawieckiego organizacja Solidarność Walcząca, która rozbijała jedność antykomunistycznego podziemia, próbowała utworzyć swoją własną “tajną służbę”.

Służba ta miała podsłuchiwać przeciwników Morawieckiego i jego organizacji.

Z tej przyczyny Michał Gabryel w latach 80. jeździł do demokratycznych Niemiec Zachodnich. Kontaktował się tam z ludźmi ultralewicowej organizacji terrorystycznej RAF. Ludzie ci następnie przesyłali do Polski urządzenia podsłuchowe dla Kornela Morawieckiego i jego “tajnej służby”.

Tak się składa, że organizacja terrorystyczna RAF była wspierana przez Stasi (policja polityczna komunistycznych Niemiec Wschodnich).

Od 1987 r. Stasi zajmowała się Solidarnością Walczącą i Kornelem Morawieckim we współpracy z KGB (sowieckie cywilne służby specjalne). A przede wszystkim – we współpracy z Biurem Studiów SB.

Biuro Studiów SB to elitarna jednostka polskiej komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Biuro ściśle współdziałało z Moskwą i rozbijało antykomunistyczne podziemie w Polsce poprzez tworzenie niby-podziemnych organizacji.

Michał Gabryel w latach 80. uzyskał paszport dzięki interwencji Biura Studiów SB. Podobnie jak Paweł Falicki (przez świadków epoki i ekspertów uznawany za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Kornela Morawieckiego).

Co mówią dokumenty zachowane w teczkach paszportowych Gabryela i Falickiego?

Okazuje się, że pomógł im esbek Zdzisław Kuliczkowski.

Zdzisław Kuliczkowski interweniował w Wydziale Paszportów wrocławskiego WUSW (Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych, lokalna ekspozytura SB i PRL-owskiego ministerstwa spraw wewnętrznych) na rzecz “anulowania zastrzeżenia wyjazdów” wobec Gabryela i Falickiego.

Inaczej mówiąc, esbek Kuliczkowski poinformował Wydział Paszportów, że najbliżsi współpracownicy Kornela Morawieckiego mogą wyjeżdżać za granicę bez przeszkód ze strony SB.

Kuliczkowski zrobił to jako kierownik Inspektoratu II WUSW we Wrocławiu.

Inspektorat II WUSW we Wrocławiu stanowił miejscowy oddział Biura Studiów SB.

Co do tego zgodni są wszyscy eksperci IPN.

Na wypadek, gdyby ktoś w to wątpił, załączam również skan fragmentu opracowania IPN pt. “Struktury Służby Bezpieczeństwa MSW 1975-1990” autorstwa doktora historii Pawła Piotrowskiego. Opracowanie dostępne jest w internecie.

Podaję też link do internetowego katalogu IPN, gdzie czytamy, że Zdzisław Kuliczkowski faktycznie był kierownikiem Inspektoratu II we Wrocławiu.

Więcej o infiltracji Solidarności Walczącej przez Biuro Studiów SB – w książce “Morawiecki i jego tajemnice“.

Tomasz Piątek

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.