30 lat temu w firmie Reverentia swoją karierę biznesową rozpoczął Mateusz Morawiecki. Mimo młodego wieku, Morawiecki od razu został wiceprezesem Reverentii. Prezesem był Zbigniew Jagiełło – wieloletni przyjaciel Mateusza Morawieckiego, obecnie szef PKO BP.

Skąd się wzięła firma Reverentia? Powstała w 1988 r. Jednym z jej założycieli był Józef Białek – przedsiębiorca, działacz i publicysta z Bielan Wrocławskich. Dokumenty i świadectwa z tamtych czasów przedstawiają go jako osobę energiczną i rzutką (dziś powiedzielibyśmy: proaktywną).

Co obecnie robi Józef Białek? Występuje publicznie jako mentor Morawieckiego. Robi to w swoim czasopiśmie “Opcja na prawo“. Jak również w… kremlowskim portalu Sputnik, powszechnie znanym jako propagandowa tuba  Władimira Putina.

W 2016 r. Sputnik zamieścił długi, dwuczęściowy manifest Józefa Białka. W tym manifeście Białek przestrzega Morawieckiego (wówczas wicepremiera) przed Zachodem.

A przede wszystkim – namawia do współpracy z Rosją, Chinami i Białorusią.

Co ma z tym wspólnego LGBT? Józef Białek szerzy w Polsce kremlowską nienawiść do gejów i lesbijek. A pisowski obóz rządzący tę nienawiść podchwytuje i promuje.

Rolę Białka w kampanii anty-LGBT przedstawiła znakomita ekspertka od mediów społecznościowych, Anna Mierzyńska.

Powiązania Białka z premierem RP i z Kremlem zostały dokładnie opisane w książce “Morawiecki i jego tajemnice“.

Oprócz dokumentów Reverentii (podpisy Józefa Białka oraz Mateusza Morawieckiego z przełomu lat 1989/1990) załączam także skan fragmentu prokremlowskiego manifestu Białka z portalu Sputnik.

Tomasz Piątek

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.