Przypomnijmy: Józef Białek to inspirator nagonki na LGBT, która kwitnie pod władzą PiS. 31 lat temu Białek założył firmę Reverentia, w której 20-letni Mateusz Morawiecki rozpoczął karierę biznesową (od razu jako wiceprezes). Dzisiaj Józef Białek publicznie zachęca Morawieckiego, aby zerwał z Zachodem i współpracował z Rosją. Takie zachęty Białek zamieszcza na łamach swej homofobicznej gazety “Opcja na prawo” i kremlowskiego portalu Sputnik.

Tyle przypomnienia. Tak się składa, że w “Opcji na prawo” Białka publikuje również Paweł Falicki.

W latach 80. ten sam Paweł Falicki był:
prawą ręką Kornela Morawieckiego w podziemnej organizacji Solidarność Walcząca
tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa (więcej).

Dzisiaj Paweł Falicki twierdzi, że tak naprawdę nie współpracował z esbecją. Jednak w 1988 r. dostał paszport dzięki wstawiennictwu esbeka Zdzisława Kuliczkowskiego, szefa wrocławskiego Inspektoratu II.

Inspektorat II był terenowym oddziałem Biura Studiów SB – elitarnej jednostki Służby Bezpieczeństwa. Informację tę podają liczni historycy, m.in. Paweł Piotrowski w pracy “Struktury Służby Bezpieczeństwa MSW 1975-1990” (na str. 78).

Biuro Studiów SB ściśle współpracowało z Moskwą. Sam Kuliczkowski w latach 1985-86 przeszedł przeszkolenie w moskiewskiej Wyższej Szkole KGB (więcej).

Czym zajmowało się elitarne Biuro Studiów SB? Między innymi, lansowało pseudo-opozycyjnych liderów i organizacje rozbijające jedność podziemia. W Warszawie chroniło Antoniego Macierewicza. We Wrocławiu opiekowało się Kornelem Morawieckim i jego Solidarnością Walczącą.

Co dzisiaj robi Paweł Falicki, protegowany Biura Studiów SB i kapitana Kuliczkowskiego? Na łamach gazety Józefa Białka zachęca Polaków, aby trzymali swoje pieniądze w… rosyjskim Kaliningradzie.

Przy okazji Falicki daje władzom Rosji pretekst do prześladowania opozycyjnego dziennikarza Igora Rudnikowa. Rudnikow walczył z korupcją rosyjskich władz. W związku z tym napadnięto go i raniono nożem, a potem… uwięziono.

W swoim artykule Falicki bezpodstawnie określa Rudnikowa jako kaliningradzkiego separatystę. W Rosji stanowi to straszne oskarżenie.

Więcej o tej sprawie, jak również o Białku, Falickim i obu Morawieckich – w książce “Morawiecki i jego tajemnice“.

Tomasz Piątek

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.