Lokalne Radio Hobby z Legionowa o mały włos nie stało się przedłużeniem propagandowej tuby Kremla na terenie całej Polski. Kremlowskie polskojęzyczne radio Sputnik nie miało koncesji, ale dzięki Hobby wysyłało swoje programy w eter. Dlaczego nadawanie w małej rozgłośni było warte aż 8000 euro za godzinę transmisji? Dlaczego nowoczesny, lewicujący portal wziął radio w obronę?
Kornel Wawrzyniak
- W lutym 2016 r. liderka Partii Razem Marcelina Zawisza potwierdziła w rozmowie z Tomaszem Piątkiem, że trzy członkinie ówczesnego kierownictwa jej partii – Justyna Samolińska, Katarzyna Paprota i ona sama, Zawisza – uzyskiwały korzyści finansowe ze współpracy z portalem Strajk.eu. Zawisza stwierdziła również, że jej współpraca została zerwana ze względu na niejasności wynikające z finansowania portalu (po tym, jak spytała kierownictwo portalu, czy dostaje „kasę od Putina”).
- Portal Strajk.eu należy do spółki 2xMW, która z kolei należy do redaktora naczelnego portalu Macieja Wiśniowskiego – ściśle związanego ze Sputnikiem. Sputnik to radio i portal, które same siebie nazywa „agencją informacyjną”. Ta „agencja” pojawia się w aferach o charakterze… agenturalnym. Przede wszystkim jednak stanowi tubę Putina. Znany wcześniej jako „Głos Rosji”, Sputnik jest finansowany przez Kreml i publikuje po polsku kremlowską propagandę.
- We władzach spółki 2xMW zasiadała także publicystka Agnieszka Wołk-Łaniewska, była redaktorka naczelna „Trybuny” i autorka „Przeglądu”. Na łamach tych pism Wołk-Łaniewska nie raz wyrażała opinie powszechnie odbierane jako prokremlowskie i antyukraińskie.
- Zarówno Wiśniowski, jak i Wołk-Łaniewska pisali dla Sputnika. W swoich artykułach publikowanych przez Sputnik Wiśniowski wychwala agresję Putina przeciw Ukrainie.
Krym Kremlem zachwycony
W tekście „Wasza polityka wschodnia” (01.02. 2015) Wiśniowski pisze o polityce zagranicznej Polski realizowanej wobec Rosji. W tekście widać jednostronność autora. Wiśniowski:
– broni rosyjskiego dyktatora Władimira Putina przed „obelgami”;
– pisze o “mądrej twarzy kremlowskiej władzy“;
– polskich krytyków Putina zrównuje z obrażalskimi “lokajami i subretkami”.
W innym tekście dla Sputnika (17.03.2014) Wiśniowski cieszy się z wyniku krymskiego referendum, które „zatwierdziło” przyłączenie Krymu do Rosji. Twierdzi, jakoby to referendum odzwierciedlało nastroje znakomitej większości mieszkańców. Twierdzenie to budzi oczywiste wątpliwości ze względu na warunki, w jakich odbyło się referendum (zagrożenie wojną, presja wywierana przez obecność zbrojnych bojowników rosyjskich i prorosyjskich).
W kolejnym artykule pt. „Polak na Krymie” Wiśniowski pisze o tym, że na zaanektowanym Krymie panuje porządek – a także spokój, powszechne zaufanie i atmosfera pikniku!
W jeszcze innym tekście czytamy, że znakomita większość mieszkańców Krymu uważa się za Rosjan…
Sputnik, szpiegostwo i Grzegorz Braun
Jeden z głównych publicystów polskiej redakcji Sputnika, Leonid Swiridow, w 2015 r. musiał wyjechać z Polski w związku z podejrzeniem o szpiegostwo. Donosiła o tym m.in. „Gazeta Wyborcza”.
Swiridow opuścił nasz kraj twierdząc, że został skrzywdzony przez ABW (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kontrwywiad cywilny RP).
Dziewięć lat wcześniej, w 2006 r. Leonida Swiridowa wydalono z Czech. Stało się to w podobnych okolicznościach i z podobnych powodów. Jedna z większych czeskich gazet – dziennik ‘Mladá Fronta Dnes’ – podała, że Swiridowa podejrzewano o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi.
Zatem oczywisty niepokój budzi związek Leonida Swiridowa z ultraprawicowym politykiem Grzegorzem Braunem. Tym bardziej, że ten drugi został właśnie nie tylko posłem na Sejm, ale zasiadł również w Komisji Obrony Narodowej.
W lutym 2019 r. – zatem już 4 lata po głośnym wydaleniu Swiridowa z Polski – Braun udzielił rosyjskiemu dziennikarzowi wywiadu. Rozmowę opublikował oczywiście portal Sputnik. I nie była to jedyna rozmowa obu panów, która miała miejsce po wydaleniu Rosjanina. W innej z nich (31.01.2018) Grzegorz Braun wyraża swoje zaniepokojenie… rozmieszczeniem na terytorium Polski sojuszniczych jednostek wojskowych USA.
Podkreślmy: polski polityk robi to wobec podejrzewanego o szpiegostwo obywatela obcego mocarstwa, które jest nieprzyjazne zarówno nam, jak i naszym amerykańskim sojusznikom.
Dodatkowo Braun ubolewa nad tym, że przed Swiridowem „opadł szlaban” aż do grudnia 2020 r. Co oczywiście odnosi się do wydalenia Rosjanina z Polski i związanego z tym zakazu wjazdu do strefy Schengen.
W wywiadzie z 02.02.2019 r. panowie nie ukrywają faktu, że spotkali się w Rosji.
Wraz z treścią artykułu Sputnik opublikował ich wspólne zdjęcie, które ukazało się również na Facebookowym profilu Swiridowa. Obaj rozmówcy dworują sobie z reakcji polskiej prasy na to zdjęcie…
Sprawa Leonida Swiridowa świadczy o tym, że Sputnik prowadzi dla Kremla działalność nie tylko propagandową.
Świadczy o tym również obrona i opieka, jaką Sputnik roztoczył nad Mateuszem Piskorskim – założycielem jawnie prokremlowskiej partii Zmiana. Piskorski jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin.
Strajk.eu, Sputnik i Radio Hobby
Jak wspomnieliśmy na początku, niektórzy autorzy publikujący dla Sputnika publikują również w portalu Strajk.eu.
Pod swymi artykułami w Sputniku Maciej Wiśniowski niekiedy podpisuje się jako „redaktor naczelny, gazeta internetowa www.strajk.eu”.
W przeciwieństwie do radia Sputnik, sam portal Strajk.eu nie prowadzi ostentacyjnej propagandy prorosyjskiej. Medium to konsekwentnie tworzy sobie wizerunek radykalny, ale europejski i zdecydowanie lewicowy.
Pod wieloma względami odróżnia się więc od typowej putinowskiej propagandy dla Polaków, która jest nie tylko promoskiewska, ale zwykle też prawicowa, nacjonalistyczna i ultrakonserwatywna.
Jednak w 2015 r. portal Strajk.eu wystąpił w obronie lokalnego Radia Hobby z podwarszawskiego Legionowa i nadawanej przez nie kremlowskiej propagandy.
Poszło o to, że Radio Hobby zaczęło udostępniać swoją częstotliwość nieposiadającemu odpowiedniej koncesji radiu Sputnik.
Radio Sputnik stanowi tubę propagandową Kremla (podobnie jak portal Sputnik, z którym jest związane).
Z tej przyczyny Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wystąpiła o odebranie koncesji legionowskiej rozgłośni.
A europejski, lewicowy portal Strajk.eu… stanął w jej obronie.
W tekście opublikowanym przez Strajk.eu czytamy, że Radio Hobby ma znikomy zasięg i niewielu słuchaczy, a cofnięcie koncesji za transmitowanie audycji Sputnika to przejaw „rusofobii”.
Autorzy tekstu nie dostrzegają lub nie chcą zauważyć, że:
– Radio Hobby działało na podstawie koncesji wydanej przez państwo polskie;
– złamało warunki tej koncesji nadając treści innej rozgłośni, która z oczywistych przyczyn nie mogła uzyskać koncesji.
Co więcej, Radio Hobby wcale nie był tak niepozornym medium, jak to próbował przedstawić swoim czytelnikom portal Strajk.eu.
Radio docierało nie tylko do Legionowa, ale do północnych dzielnic Warszawy (oznaczało to co najmniej kilkaset tysięcy potencjalnych słuchaczy w stolicy!).
Starało się o szerszą koncesję, która pozwoliłaby rozgłośni nadawać w całej Polsce.
Prezesem i głównym właścicielem Radia Hobby był wtedy prężny biznesmen i działacz Piotr Fogler. Człowiek o bogatej karierze politycznej – dawniej członek Unii Demokratycznej, następnie Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Unii Wolności, wreszcie Polskiego Stronnictwa Ludowego…
Według tzw. listy Milczanowskiego Piotr Fogler w latach 1976-83 miał być zarejestrowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa jako TW (tajny współpracownik) o pseudonimie „Turysta”. W 1983 r. Fogler miał odmówić dalszej współpracy z SB.
Sputnik łata dziury w portfelu
Obok Foglera, współwłaścicielem Radia Hobby był Dominik Maksymilian Kubalski. To syn poprzedniego właściciela Pawła Kubalskiego, który miał problemy z płynnością finansową rozgłośni.
W 2010 r. syn przejął udziały ojca, zaś prezesem radia został Fogler. Krótko potem (w 2011 r.) Radio Hobby zaczęło nadawać audycje radia Sputnik.
Kłopoty finansowe musiały wtedy zelżeć, gdyż radio przetrwało kolejne cztery lata – aż do odebrania koncesji przez KRRiTV.
Jeśli kłopoty zelżały, to trudno się temu dziwić. Dziennik „Polska The Times” podał, że Radio Hobby dostawało 8 tys. euro za emisję jednej godziny audycji Sputnika.
Kim jest Dominik Kubalski, który został współwłaścicielem radia wtedy, gdy przypływ gotówki od Sputnika uratował rozgłośnię?
Kubalski zasiada w radzie fundatorów konserwatywnej Fundacji im. Alexisa de Tocqueville’a.
W internecie trudno znaleźć jakiekolwiek przejawy działalności tej fundacji.
Wiadomo jednak, że do władz Fundacji Tocqueville’a należy Robert Wojciech Stępień, specjalista od ochrony zdrowia i… rurociągów.
Kim z kolei jest Robert Stępień?
Między innymi, Stępień był prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Rurociągowego Sarmatia.
Tak się składa, że Robert Stępień zna Foglera z władz kieleckiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Wektory”.
Stępień jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Wektory”, Fogler zaś jest jego wiceprezesem.
Czym jest Stowarzyszenie „Wektory”? W statucie tej organizacji czytamy, że stawia sobie za cel m.in.: „integrację środowisk reprezentujących różne interesy grupowe…”
Ujmując rzecz w skrócie:
– związany z Rosją przez Sputnika pan Fogler zna się z panem Stępniem z kieleckiego kółka samopomocy biznesowej;
– związany z Rosją przez Sputnika pan Kubalski zna się z panem Stępniem z konserwatywnej fundacji.
Czy w tym trójkącie pan Stępień też jest związany z Rosją?
Odpowiedzi może nam udzielić Międzynarodowe Towarzystwo Rurociągowe Sarmatia.
Mogłoby się zdawać, że Sarmatia działała przeciwko interesom Rosji. Towarzystwo miało budować tzw. rurociąg południowy z Azerbejdżanu do Europy, omijający Rosję. Zaś Azerbejdżan długo kokietował Zachód swoim rzekomym dystansem wobec Kremla.
Jednak w 2014 r. prezydent Ilham Alijew przestał udawać i jawnie zbliżył się do Putina.
Jak to wszystko wyglądało od strony biznesowej?
Głównym uczestnikiem budowy rurociągu południowego była wielka azerska spółka paliwowa SOCAR.
Tak się składa, że jej wiceprezes Witalij Bajłarbajow zasiadał w zarządzie… Międzynarodowego Towarzystwa Rurociągowe Sarmatia. A nawet zajmował tam fotel prezesa – na zmianę z Robertem Stępniem, znajomym obu właścicieli Radia Hobby.
W jednym z wywiadów Bajłarbajow powiedział wprost, że udziałowcem rurociągu południowego jest… wielka rosyjska firma paliwowa Łukoil. Rzecz jasna, wywiad został opublikowany już po prorosyjskim zwrocie prezydenta Alijewa.
Współpraca SOCAR z Łukoilem dotyczyła nie tylko rurociągu południowego. „Rzeczpospolita” i „Parkiet” podawały, że Łukoil i SOCAR razem z chińską CNPC chciały kupić polską Grupę Lotos.
Czy można być kremlowo-lewicowym?
Marcelina Zawisza w rozmowie z Tomaszem Piątkiem opublikowanej przez „Wyborczą” jednoznacznie przyznała, że istnieją finansowe powiązania między Strajk.eu a Rosją.
Powiedziała, że wyrzucono ją ze Strajk.eu po tym, jak zapytała właścicieli, czy to prawda, że „mają kasę od Putina”.
Z drugiej strony spółka 2xMW utrzymuje, że rozstanie Marceliny Zawiszy ze Strajk.eu odbyło się inaczej (Zawisza miała nie dopełnić swych obowiązków wobec firmy). Spółka wymogła na „Gazecie Wyborczej” zamieszczenie sprostowania i usunięcie fragmentów rozmowy, w których poruszono kwestię rosyjskiego finansowania Strajk.eu. Pretekstem było to, że Tomasz Piątek nazwał Wiśniowskiego gwiazdą radia Sputnik, podczas gdy Wiśniowski jest autorem portalu Sputnik.
„Wyborcza” zgodziła się na to, ponieważ spodziewała się serii procesów ze strony Antoniego Macierewicza po tym, jak Piątek ujawnił jego rosyjskie powiązania. Kierownictwo się obawiało, że w warunkach nękania sądowego przez Macierewicza ewentualny proces ze Sputnikiem może dodatkowo utrudnić funkcjonowanie gazecie. Jednak Macierewicz żadnej serii procesów nie wytoczył…
Rzecz jasna, zmiany w tekście rozmowy Piątka z Zawiszą zostały wprowadzone tylko w internetowej wersji. Tekst w papierowej postaci – pełnej i nieocenzurowanej – dostępny jest w bibliotekach.
Autorzy i czytelnicy Strajk.eu sami sobie muszą odpowiedzieć na następujące pytanie.
Czy można być lewicowym i europejskim – a równocześnie utrzymywać powiązania z bezwzględnym reżimem, który praktykuje kapitalizm w najbardziej bandyckiej postaci?
Pamiętajmy, że Rosja pod rządami Putina znowu osuwa się w nędzę, a kremlowscy oligarchowie korzystają z niewolniczej pracy osób osadzonych w łagrach.
Pamiętajmy, że putinowska Rosja, podobnie jak jej azerscy sojusznicy, żyje z eksportu paliw, które trują i przegrzewają naszą planetę.
Kornel Wawrzyniak
Źródła:
https://rejestr.io/krs/539582/2xmw
https://wolnemedia.net/polak-na-krymie/
http://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2014_03_17/Krymska-lekcja-2896/
http://jeznach.neon24.pl/post/107315,krymska-lekcja
https://pl.sputniknews.com/swiat/20150321148601/
http://strajk.eu/rosyjskie-wplywy-wyrugowane-z-legionowa/
https://mojepanstwo.pl/dane/krs_podmioty/302111,hobby
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Fogler
http://polska.newsweek.pl/drugi-odjazd-platformy,21968,1,1.html
http://sarmatia.com.pl/2012/01/zmiany-w-zarzadzie-mpr-%E2%80%9Esarmatia%E2%80%9D-sp-z-o-o/
https://en.wikipedia.org/wiki/Ilham_Aliyev
https://en.wikipedia.org/wiki/SOCAR
http://www.euractiv.com/sections/energy/socar-it-impossible-stop-Southern-Gas-Corridor-314810
https://mojepanstwo.pl/dane/krs_podmioty/85251,fundacja-imienia-alexisa-de-tocqueville
http://www.imsig.pl/szukaj/osoba,ROBERT_WOJCIECH,ST%C4%98PIE%C5%83,afd9bde68ce
https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/310910,fogler-piotr-stanislaw
http://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2014_03_11/Polak-na-Krymie-5600/