Andrzej Duda nie odpowiedział na antypolskie oszczerstwa rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Milczenie prezydenta zadziwiło wielu obserwatorów sceny politycznej. Tymczasem według jednego z naszych źródeł polski biznesmen Filip Szary, który zbiegł do Moskwy, przedstawia się jako „rosyjski łącznik” prezydenta Dudy.  

– przed swoją ucieczką Szary miał przerzucać metale szlachetne i pieniądze z Rosji na Zachód;
– Szary miał to robić pod ochroną rosyjskich służb specjalnych i ludzi czeczeńskiego dyktatora-bandyty Ramzana Kadyrowa (zaufany człowiek Putina);
– jak twierdzi nasz informator, wobec ludzi Kadyrowa i rosyjskich służb Filip Szary chwalił się swoją znajomością z Andrzejem Dudą;
– Szary miał obiecywać ludziom Kadyrowa i rosyjskich służb, że przedstawi oraz zarekomenduje ich Dudzie;
– według informatora, Szary pokazywał im swoje zdjęcie z prezydentem Dudą na dowód swoich słów;
– naszym informatorem jest ktoś, kto ukrywa się pod pseudonimem „Nastasja”;
– „Nastasja” ściśle współpracowała z osobą wysoko postawioną w Rosji, potem musiała uciec za granicę;
– „Nastasja” może potwierdzić część swoich informacji za pomocą zdjęć dokumentów (jedno z nich publikujemy pod tekstem);
– inne informacje uzyskane od „Nastasji” potwierdziliśmy u niezależnych od niej źródeł;
– zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta RP o oficjalne i nieoficjalne relacje, spotkania lub zdjęcia Andrzeja Dudy z Filipem Szarym;
– Kancelaria Prezydenta RP zaprzeczyła, jakoby między prezydentem Dudą a Filipem Szarym miały miejsce oficjalne relacje;
– Kancelaria Prezydenta RP nie odpowiedziała na pytanie, czy miały miejsce nieoficjalne relacje lub spotkania między Andrzejem Dudą i Filipem Szarym;
– Kancelaria Prezydenta RP nie odpowiedziała na pytanie, czy Filip Szary sfotografował się z Andrzejem Dudą.


Rozmowa z „Nastasją”


„Nastasja”: Jest taki polski biznesmen, który obecnie przebywa w Rosji. Nazywa się Filip Szary. Twierdzi, że był doradcą polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. Chwali się, że przedstawiał i rekomendował Dudzie rosyjskich biznesmenów. W swoim czasie obiecywał ludziom FSB /Federalna Służba Bezpieczeństwa, rosyjska cywilna służba specjalna – red./, że ich umówi z prezydentem Dudą!

Tomasz Piątek: Zaraz, zaraz. Mówisz mi, że Szary mówi, że był doradcą Dudy. Ludzie mogą mówić różne rzeczy, niekoniecznie prawdziwe. Czy są jakieś dowody na potwierdzenie tych słów?

„N”: Filip Szary pokazywał Rosjanom zdjęcie, na którym stoi razem stoi z Dudą.

TP: Takie zdjęcie można zmontować.

„N”: To zdjęcie było potrzebne Szaremu do robienia sobie reklamy. Pokazywał je rosyjskim biznesmenom i obiecywał, że ich umówi z Dudą. Czy spełniał te obietnice, tego nie wiem.
Ale ci rosyjscy biznesmeni, którym Filip Szary obiecywał spotkanie z Dudą – to ludzie związani z FSB. Ludzie FSB i kryminaliści. Szary pomagał im przesyłać pieniądze do Polski, rozsyłać po całym świecie. To jest bardzo duża przysługa dla Rosjan.

TP: Kim w ogóle jest Filip Szary?

„N”: To Polak. Urodził się w Radomiu i tam też mieszkał, w Radomiu. Ma partnera biznesowego na Litwie – Vadimasa Kastujevasa, czyli Wadima Kastujewa. Wadim to Osetyniec. Jego ojciec to były pilot wojskowy, który służył w lotnictwie na Litwie, gdy Litwa jeszcze należała do Związku Sowieckiego. Kiedy Związek Sowiecki się rozpadł, rodzina została na Litwie i otrzymała obywatelstwo.

TP: No dobrze. To przejdźmy do tego, co łączy Filipa Szarego z tym Osetyńcem, z Wadimem?

„N”: Łączy ich szwagier Wadima, który teraz mieszka w Moskwie. Na imię ma Aleksandr i my w tej rozmowie nazywajmy go Aleksandrem.
Aleksandr prowadzi firmę. Tak się składa, że FSB dała firmie Aleksandra licencję na wywóz metali szlachetnych z Rosji. Firma Aleksandra zajmowała się tym przez długi czas.
O co chodzi z tymi metalami? Metale szlachetne – srebro, złoto i platyna – w niewielkich ilościach znajdują w katalizatorach przemysłowych. A katalizatory czasem po prostu trzeba wymieniać, bo się zużywają.
No i firma Aleksandra wywozi z Rosji do Unii Europejskiej te katalizatory, które się zużyły. A wywożąc je, wywozi zawarte w nich metale szlachetne. Aleksander ze swoim osetyńsko-litewskim szwagrem Wadimem prowadzą tę działalność za zgodą FSB.

TP: A Filip Szary?

„N”: Filip Szary załatwiał Aleksandrowi i Wadimowi dokumenty, dzięki którym te katalizatory można obrabiać na terenie Unii Europejskiej.
Dzięki Szaremu katalizatory bezpiecznie trafiały przez Polskę do Niemiec, gdzie odzyskiwano z nich złoto, srebro i platynę.

TP: Dopiero w Niemczech?

„N”: Tylko w Niemczech i Anglii znajduje się odpowiednia technologia. Odzyskane w ten sposób metale sprzedawano w Unii Europejskiej. Wykorzystywano przy tym infrastrukturę giełdy londyńskiej, gdzie pracuje brat Filipa Szarego.
Przy Szarym i jego biznesie pojawiali się ludzie Ramzana Kadyrowa /czeczeński przywódca oskarżany o wyjątkowo okrutne zbrodnie, zaufany człowiek rosyjskiego dyktatora Władimira Putina – red./. Tak się składa, że Filip Szary w końcu uciekł z Polski do Rosji. A tam jego prawnikami są adwokaci z kancelarii, która pracuje dla Kadyrowa.

TP: Znaczyłoby to, że „metalowy” biznes Aleksandra, Wadima i Szarego odbywał się pod protekcją FSB i Kadyrowa?

„N”: Gdyby nie mieli protekcji FSB i Kadyrowa, to nie dano by im wywozić tego wszystkiego przez Białoruś na Litwę do Polski, i później do Niemiec.
Oni tak samo wywożą szlam z Rosji przez Białoruś, Estonię, Norwegię.

TP: Szlam?

„N”: Coś takiego jak błoto, ziemia. To też zawiera metale szlachetne.

TP: Czy przy tym szlamie Filip Szary też pomagał?

„N”: Wszystkie papiery załatwiał swoim kompanom.

TP: Ale jeśli dobrze rozumiem, to szlam nie szedł przez Polskę. Zatem w czym Filip Szary miałby pomagać?

„N”: Wieźli to w beczkach, część przez Norwegię, część przez Białoruś, Litwę i Polskę. W Rosji brakuje odpowiedniej technologii, żeby odzyskiwać metale szlachetne ze szlamu. Po prostu go wyrzucano. Odkładały się całe hałdy, całe góry cennego szlamu.
Rola Szarego była kluczowa, bo w papierach, które załatwiał partnerom, znajdowały się nieprawdziwe informacje. Można w nich było przeczytać, że szlam i katalizatory są polskie, nie rosyjskie! Polskie, a więc europejskie.
Dzięki temu bez problemów można było je składować i obrabiać na terenie UE, żeby odzyskiwać z nich metale.

TP: Czy Filip Szary, gdy jeszcze działał w Polsce, sam się kontaktował z ludźmi FSB albo z ludźmi Kadyrowa?

„N”: Tak, ludzie Kadyrowa odwiedzali go w Polsce. I teraz to ludzie Kadyrowa bronią go w Rosji.

TP: A dlaczego Szary uciekł do Rosji?

„N”: Polskie władze zainteresowały się jego sprawami podatkowymi. Miał niewłaściwie odzyskiwać VAT.

TP: Co Filip Szary robił z pieniędzmi, które zarobił na VAT, na katalizatorach, na szlamie? Dzielił się tą forsą z FSB, z ludźmi Kadyrowa?

„N”: Oczywiście. Tworzył przy tym całą masę firm. Ale tylko pierwsze z nich zarejestrował na siebie. Następne rejestrowali na siebie Ukraińcy, których ściągał do Polski.

TP: W jaki sposób Szary uciekł z Polski?

„N”: Pomógł mu uciec jeden z obecnych pracowników polskich służb specjalnych. Ktoś, kto tutaj chodzi w glorii bohatera. Ktoś, kto był w Iraku, Afganistanie – i wrócił stamtąd z orderem…
Ten bohater pomagał też Szaremu otwierać konta w różnych bankach. Czyli polskie służby specjalne muszą z tego wszystkiego coś mieć, prawda?

TP: Mogła to też być samowolka takiego bohatera. Albo konfabulacja Szarego. Znasz nazwisko bohatera?

„N”: Daj kawałek papieru, to napiszę /na odwrocie wizytówki „Nastasja” pisze imię i nazwisko mężczyzny, który według innych źródeł wykonywał dla państwa polskiego niebezpieczne misje „na pograniczu prawa” – red./.

T.P. Skąd znasz to nazwisko?

„N”: Z zeznań Szarego. Gdy Szary uciekł do Rosji, to został zatrzymany przez policję. Rosyjscy policjanci go przesłuchali, a wtedy on sam im to zeznał. Przyleciał do Rosji z Niemiec.

TP: Przyleciał do Rosji z Niemiec, bo bał się, że na lotnisku Chopina w Warszawie może zostać zatrzymany?

„N”: Tak. Przyleciał do Rosji w stanie nietrzeźwym. W Moskwie zatrzymała go policja. Siedział o trzeciej w nocy na posterunku – i nagle przybiegł po niego obrońca, prawnik Kadyrowa. Rzecz jasna, prawnik Kadyrowa wyciągnął Szarego z rąk policji.
Masz tutaj zdjęcie dokumentu, na którym możesz przeczytać, że adwokat z czeczeńskiej kancelarii zajmuje się Filipem Szarym /zdjęcie dokumentu zamieszczamy niżej, pod tekstem – red./.   

TP: Czy Szary mówił coś jeszcze o tym bohaterze polskich służb specjalnych, który pomógł mu uciec do Rosji?

„N”: Mówił, że ten bohater poznał Szarego z prezydentem Dudą.

TP: Na zdjęciu byli we trójkę? Szary, jego bohater i prezydent Andrzej Duda?

„N”: We dwójkę. Szary i Duda.

Rozmawiał Tomasz Piątek

 

Potwierdzenie informacji „Nastasji”

Po rozmowie z „Nastasją” potwierdziliśmy wiele z przekazanych przez nią informacji.
Sama „Nastasja” przekazała nam kilka dokumentów potwierdzających niektóre z tych informacji (zdjęcie jednego z dokumentów publikujemy pod tekstem).
Z Krajowego Rejestru Sądowego oraz Internetowego Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że Filip Szary faktycznie działał w Radomiu i zajmował się odzyskiwaniem surowców (poniżej – link do IMSiG).
https://www.imsig.pl/szukaj/osoba,FILIP,SZARY,afd86cfacce
Litewskie źródła potwierdzają, że biznesmen Wadim Kastujew był podejrzany o kierowanie gangiem, który handlował metalami szlachetnymi.
Według litewskich mediów, śledczy wpadli na trop gangu podczas dochodzenia dotyczącego prania brudnych pieniędzy.
https://www.delfi.lt/verslas/nekilnojamas-turtas/prokurorai-uzsimojo-pries-rusu-statybas-vilniuje.d?id=69798410
Zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o oficjalne względnie nieoficjalne relacje lub spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Filipem Szarym.
Zapytaliśmy również o to, czy Filip Szary kiedykolwiek sfotografował się z prezydentem Dudą.
Kancelaria zaprzeczyła, jakoby między prezydentem Andrzejem Dudą a Filipem Szarym miały miejsce oficjalne relacje lub spotkania.
Nie odpowiedziała na pytanie, czy miały miejsce nieoficjalne relacje lub spotkania między Andrzejem Dudą i Filipem Szarym.
Nie odpowiedziała na pytanie, czy Filip Szary sfotografował się z Andrzejem Dudą.

Cała treść korespondencji portalu Arbinfo z Kancelarią Prezydenta RP – poniżej.


Korespondencja z Kancelarią Prezydenta RP

W dniu 15 listopada 2019 r. wysłaliśmy do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zapytanie następującej treści:

Szanowni Państwo,

z informacji uzyskanych przeze mnie wynika, że osoba o nazwisku Filip Szary kontaktowała się i współpracowała z Prezydentem RP i/lub jego Urzędem/Kancelarią względnie przedstawicielami Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP.

Jako dziennikarz proszę o doprecyzowanie, czy te kontakty/ta współpraca miały charakter:

– pracy etatowej dla Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP względnie urzędów, instytucji, firm, innych organizacji lub osób bezpośrednio zależnych od/współpracujących z Urzędem/Kancelarią Prezydenta RP?
– wykonywania zleceń dla Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP względnie urzędów, instytucji, firm, innych organizacji lub osób bezpośrednio zależnych od/współpracujących z Urzędem/Kancelarią Prezydenta RP?
– wykonywania umowy o dzieło dla Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP względnie urzędów, instytucji, firm, innych organizacji lub osób bezpośrednio zależnych od/współpracujących z Urzędem/Kancelarią Prezydenta RP?
– wolontariatu dla Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP względnie urzędów, instytucji, firm, innych organizacji lub osób bezpośrednio zależnych od/współpracujących z Urzędem/Kancelarią Prezydenta RP?
– nieformalnego współdziałania z pracownikami lub współpracownikami Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP względnie urzędów, instytucji, firm, innych organizacji lub osób bezpośrednio zależnych od/współpracujących z Urzędem/Kancelarią Prezydenta RP?

Jeśli tak, to jako dziennikarz proszę o odpowiedź na pytanie:
– jaki charakter miała ta współpraca?
– czy i jak była opłacana?
– jak długo trwała?

Jako dziennikarz proszę również o odpowiedź na pytanie, czy Filip Szary bywał zapraszany względnie kiedykolwiek został zaproszony na oficjalne lub nieoficjalne przyjęcie/przyjęcia, spotkanie/spotkania, zebranie/zebrania względnie konferencję/konferencje odbywającą się /odbywające się:
– w obecności osoby Prezydenta RP;
– i/lub w obecności Pierwszej Damy, Małżonki Prezydenta RP;
– i/lub w obecności przedstawicieli Prezydenta RP;
– i/lub w Pałacu Prezydenckim;
– i/lub w innych biurach/budynkach/lokalach należących do Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP względnie zarządzanych przez Urząd/Kancelarię Prezydenta RP lub pracowników/współpracowników Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP?
Jeśli tak, to jako dziennikarz proszę o odpowiedź na pytanie:
– kiedy miało to miejsce?
– jak często się zdarzało?

Jako dziennikarz proszę też o odpowiedź na pytanie:

– czy;
– ew. jak często;
– ew. z jakimi osobami Filip Szary fotografował się:

– w obecności osoby Prezydenta RP;
– i/lub w obecności Pierwszej Damy, Małżonki Prezydenta RP;
– i/lub w obecności przedstawicieli Prezydenta RP;
– i/lub w Pałacu Prezydenckim;
– i/lub w innych biurach/budynkach/lokalach należących do Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP względnie zarządzanych przez Urząd/Kancelarię Prezydenta RP lub pracowników/współpracowników Urzędu/Kancelarii Prezydenta RP?”.

26 listopada 2019 r. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP przesłało nam odpowiedź następującej treści:

„Szanowny Panie Redaktorze,

odnosząc się do Pana zapytania z dnia 15 listopada br., uprzejmie wyjaśniamy, że po przeprowadzeniu szczegółowej kwerendy w interesujących Pana obszarach tematycznych nie odnotowaliśmy osoby o nazwisku Filip Szary.

Pan Filip Szary nie był i nie jest zatrudniony w KPRP na podstawie stosunku pracy, nie świadczył wolontariatu i nie odbywał bezpłatnych praktyk studenckich. Z Panem Filipem Szarym nie zostały nigdy zawarte umowy cywilnoprawne (zlecenie, o dzieło) ani z osobą o nazwisku Filip Szary prowadzącą działalność gospodarczą.

Pan Filip Szary nie posiada odznaczeń państwowych i w związku z tym, nie był nigdy oficjalnie zaproszony na uroczystość wręczenia odznaczeń. Nie był również wpisany na listy gości, zapraszanych jako osoby towarzyszące osobom odznaczonym. Prezydent RP nie nadawał Panu Filipowi Szaremu obywatelstwa ani Go nie ułaskawiał.

Nazwisko Pana Filipa Szarego nie widnieje na żadnych listach osób zaproszonych do udziału w wydarzeniach krajowych, jak i zagranicznych z udziałem Głowy Państwa czy Kierownictwa KPRP.

Z poważaniem,

Biuro Prasowe

Kancelaria Prezydenta RP”.


Zdjęcie dokumentu, w którym czytamy, że Filipem Szarym w Moskwie opiekowała się czeczeńska kancelaria prawna:

 

, 


Korespondencja z Kancelarią Prezydenta RP w postaci plików PDF:
 

PytanieFilipSzaryPytanie od Tomasza Piątka (portal Arbinfo) – Poczta o2

FilipSzaryFW_ Pytanie od Tomasza Piątka (portal Arbinfo) – Poczta o2

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.