Słynna antyaborcyjna organizacja Ordo Iuris powstała przy udziale Caio Xaviera da Silveiry. To szef globalnej sekty TFP, wspieranej przez Kreml. Pan Silveira podobno ukrywa się teraz w Brazylii, skąd wywodzi się sekta. Przez lata jednak mieszkał we Francji, na zamku Jaglu. Pewnego dnia francuscy policjanci wtargnęli do zamku, aby zrobić rewizję w komnatach Silveiry. Podejrzewali wyłudzenia.     

Zacznijmy od tego, że słynna antyaborcyjna organizacja Ordo Iuris została założona przez tzw. Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi. To fundacja nadzorowana przez Caio Xaviera da Silveirę, szefa i współzałożyciela globalnej sekty TFP (Tradicao, Familia e Propriedade).
Sekta narodziła się w Brazylii – z inicjatywy nieżyjącego już prawnika Plinio Correa de Oliveira, który głosił walkę z demokracją i powrót do czasów feudalnych.
Członkowie sekty czczą pana Oliveirę jak bóstwo i… kontaktują się z jego duchem (w każdym razie tak uważają).
Już w latach 80. sekta została potępiona przez katolickich biskupów Brazylii. Posiada liczne odnogi w Polsce. Oprócz Ordo Iuris i Instytutu im. Ks. Piotra Skargi istnieje jeszcze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
To stowarzyszenie stanowi główną filię sekty TFP w naszym kraju. Ono właśnie założyło Instytut im. Ks. Piotra Skargi (a ten z kolei „ufundował” Ordo Iuris).
We władzach Stowarzyszenia, Instytutu i Ordo Iuris powtarzają się te same osoby. Polskie odnogi sekty wspierają się nawzajem – i wspólnie czczą pana Plinio Correa de Oliveira. Łatwo się o tym przekonać wchodząc na portal PCh24 założony przez Stowarzyszenie.
Stowarzyszenie spotykało się z zarzutem, że wyłudza pieniądze od naiwnych wiernych. Krytykę tę formułowały czasopisma tak różne, jak „Newsweek” i „Gość Niedzielny”.
Wszystko to opisałem w czterech artykułach opublikowanych na łamach „Gazety Wyborczej”. W odpowiedzi sekta wytoczyła mi trzy procesy.

Gdzie się schował pan Silveira? W dżungli czy w zamczysku?

Gdy zaczęły się rozprawy, powołałem na świadka pana Caio Xaviera da Silveirę.
Rzecz jasna, nie spodziewałem się żadnej przychylności z jego strony. Chciałem go jednak skonfrontować z informacjami, które zdobyłem.
Według moich źródeł, pan Silveira to pierwszy uczeń nieżyjącego pana Oliveiry. Jako taki pełni władzę absolutną nad członkami sekty, włącznie z jej polskimi odnogami.
Niestety, nie mogłem się dowiedzieć od pana Silveiry, czy to prawda. Albowiem pan Silveira nie przychodzi na rozprawy.
Co gorsza, adwokat sekty twierdzi, że Caio Xavier da Silveira wyjechał do Brazylii i zaszył się w jakiejś odległej miejscowości. Sekta nie może go znaleźć…
Dzisiaj, o godzinie 13.00 w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa – i pan Silveira po raz kolejny się nie stawił.
Przy tej okazji postanowiłem sprawdzić, gdzie przez ostatnie lata pan Silveira mieszkał.
Okazało się, że to… piękny, imponujący zamek Jaglu w pobliżu Loary.
TFP zakupiło kilka lat temu wspaniałe zamczysko z wieżyczkami o nazwie Jaglu (…) z posiadłością rozciągającą się na 2,35 hektara. Wartość nieruchomości przekracza 5 mln franków” – pisał „L’Express” w 2002 r. w artykule pt. „Ukryte pieniądze sekt” („L’argent caché des sectes”).

Śledczy na tropie wyłudzeń? Oni też zapłacą…

Co robi TFP we francuskim zamczysku?
Organizuje imprezy, które określa jako „sympozja”.
Ale przez dłuższy czas mieszkał tam również Caio Xavier da Silveira.
Mieszkał i przechowywał rzeczy, którymi zainteresowała się francuska policja.
Nie gnieździł się przy tym w stróżówce.
W aktach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czytamy, że w 2005 r. policja zrobiła rewizję u pana Silveiry na zamku Jaglu.
Dlaczego? Otóż podejrzewano wyłudzenie pieniędzy.
W protokole przeszukania czytamy: „Weszliśmy zatem do apartamentu, który pan Xavier da Silveira wskazał nam jako swój. Apartament składał się z pomieszczeń biurowych, łazienki, salonu, jeszcze jednego pokoju i oddzielnej garderoby na stroje”.
Caio Xavier da Silveira zaskarżył tę rewizję. Upierał się, że bezprawnie przeszukano jego zamkowy apartament, albowiem w czynnościach nie uczestniczył… szef izby adwokackiej z pobliskiego miasta Chartres.
Skąd to roszczenie?
Otóż pan Silveira został kiedyś zarejestrowany jako adwokat w Portugalii. Stąd miałoby mu przysługiwać prawo do pomocy mecenasa-mentora podczas rewizji.
Po pięciu latach zmagań sądowych pan Silveira ze swoją skargą dotarł aż do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W 2010 r. uzyskał tam zadośćuczynienie w wysokości 5980 euro.
Jak widać, nawet mała rzecz może ucieszyć mieszkańca zamku.
Przy okazji dodam, że TFP posiada też willę La Clairiere we wschodniofrancuskiej miejscowości Creutzwald, nad potokiem Leibsbach.
Również ta willa stanowi perełkę architektoniczną.

Adwokat zerka na Wschód

Pana Silveirę w jego walce o 5980 euro wspierał adwokat Gerard Ducrey, który reprezentował sektę TFP także w innych procesach.
Na tym lista nietuzinkowych spraw mecenasa Ducrey się nie kończy.
Mecenas bronił też byłego francuskiego ministra Gerarda Longueta, obecnie senatora.
Przed jakimi zarzutami? Poszło o transmisję telewizyjnej na żywo z Senatu Francji. A dokładnie o to, że podczas tej transmisji senator Longuet publicznie pokazał dziennikarce tzw. „gest Kozakiewicza” (we Francji mówi się na to: „ramię honoru”).
Skąd taki nieszarmancki postępek?
Otóż dziennikarka spytała senatora, czy rząd francuski zechce się przyznać do zbrodni popełnionych niegdyś przez Francję w jej algierskiej kolonii.
Po tym wybryku organizacje Algierczyków i Arabów wystąpiły do sądu przeciw senatorowi. Wtedy mecenas Ducrey stanął w jego obronie.
Polskiego czytelnika zainteresuje to, że senator Longuet jest prezesem senackiej Grupy Przyjaźni Francusko-Rosyjskiej. Z tej racji odwiedza Rosję.
Pomaga też innym francuskim politykom, gdy chcą się zagłębić w cień kremlowskich gabinetów. Między innymi, towarzyszył przewodniczącemu senatu podczas jego wizyty w Moskwie.
Brazylijska sekta i prokremlowski senator-grubianin… Czyżby mecenas Ducrey dobierał sobie klientów według szczególnego klucza?
Pytanie o tyle zasadne, że sekta TFP również współdziała z Kremlem. Robiła to m.in. jej polska odnoga, czyli Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi.
Instytut był oficjalnym partnerem Światowego Kongresu Rodzin. To wędrująca po świecie antyaborcyjna, homofobiczna impreza cykliczna – a zarazem ultrakonserwatywna międzynarodówka religijno-polityczna.
Sponsorem tej imprezy jest Władimir Jakunin:
kremlowski dygnitarz i oligarcha;
– wieloletni przyjaciel rosyjskiego dyktatora Władimira Putina;
– były funkcjonariusz sowieckich służb specjalnych KGB.

„Proszę o ciszę, Kreml idzie!”

Cóż, adwokaci bronią różnych ludzi.
Niektórzy bronią każdego, kto ma pieniądze.
Ale dobór klientów mecenasa Ducrey faktycznie zdaje się nieprzypadkowy.
Albowiem Gerard Ducrey nie kryje sympatii politycznych.
Podczas ostatnich wyborów prezydenckich publikował felietony, w których zażarcie bronił prokremlowskich kandydatów: Francois Fillona i pani Marine Le Pen.
Ta ostatnia przyjmowała pieniądze z Kremla. Jednak mecenas-felietonista Ducrey nie chciał, żeby francuski wymiar sprawiedliwości badał działalność pani Le Pen. Śledztwa w sprawie jej i Fillona nazwał „mieszaniem się sędziów” do działalności polityków.
To kolejna rzecz, która łączy nieprzyjaciół demokracji: tych kremlowskich, tych paryskich, tych z Brazylii, i oczywiście tych, którzy rządzą dziś Polską.
Nie lubią, gdy „sędziowie się mieszają”.
Może dlatego pan Silveira nie raczył dziś przybyć do sądu?

Tomasz Piątek

Przeczytałaś/przeczytałeś ten artykuł za darmo.
I bardzo dobrze! Znajomość kluczowych faktów to Twoje święte prawo.
Jeśli chcesz je poznawać przez następne lata, wesprzyj nas!
Obejmij Patronat nad portalem Arbinfo.
W tym celu kliknij tutaj: 
https://patronite.pl/TomaszPi%C4%85tek
Serdecznie dziękujemy!

Źródła:

https://www.opendemocracy.net/en/5050/ultra-conservative-institute-has-infiltrated-polish-state-to-ban-abortion/

https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/171009673-Skad-instytut-Ordo-Iuris-wzial-3-miliony-zlotych.html

https://krs-pobierz.pl/instytut-edukacji-spolecznej-i-religijnej-im-ks-piotra-skargi-i457308

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/43757-05-da-silveira-v-francja-wyrok-europejskiego-520654670

https://rejestr.io/krs/473488/fundacja-instytut-na-rzecz-kultury-prawnej-ordo-iuris

https://www.imsig.pl/pozycja/2013/162/KRS/189275,FUNDACJA_INSTYTUT_NA_RZECZ_KULTURY_PRAWNEJ_ORDO_IURIS

https://www.imsig.pl/pozycja/2013/162/KRS/189275,FUNDACJA_INSTYTUT_NA_RZECZ_KULTURY_PRAWNEJ_ORDO_IURIS

https://www.imsig.pl/pozycja/2006/167/KRS/108532,STOWARZYSZENIE_KULTURY_CHRZE%C5%9ACIJA%C5%83SKIEJ_IM._KSI%C4%98DZA_PIOTRA_SKARGI

https://oko.press/rafalska-i-ordo-iuris-wedlug-wzorca-z-kremla/

http://wyborcza.pl/7,75968,21554217,ordo-iuris-i-brazylijska-sekta-kim-sa-obroncy-zycia-od-samego.html

http://wyborcza.pl/7,75968,21572290,wino-w-przymierzu-z-maryja-czyli-waszczykowski-sekta-z-brazylii.html

http://wyborcza.pl/7,75968,21638150,tfp-i-ksiazeta-hitlera.html

http://wyborcza.pl/7,75968,21605548,ordo-iuris-sekta-z-brazylii-i-dygnitarze-putina.html

https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23183138,organizacji-antyaborcyjnych-przybywa-w-polsce-i-na-swiecie.html

Neil Datta, “Modern-day Crusaders in Europe. Tradition, Family and Property: analysis of a transnational, ultra-conservative, Catholic-inspired influence network”, European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights, 2018; https://hrcak.srce.hr/file/321631

https://arbinfo.pl/a-my-sie-ciagle-dziwimy-kto-stoi-za-projektem-ustawy-stop-pedofilii/

https://ordoiuris.pl/

https://www.tfp.org/

https://www.tfp.org/tfp-tradition/

https://www.pch24.pl/informacje/szukajz?q1=plinio+correa

https://www.pch24.pl/informacje/szukajz?q1=ordo+iuris

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/tajemnicza-sekta-na-wojnie-z-gender-i-z-in-vitro/28lrfd2

https://www.gosc.pl/doc/760868.Klopotliwi-prywatni-swieccy

https://www.lexpress.fr/actualite/societe/l-argent-cache-des-sectes_498058.html

https://www.tfp.org/a-summer-course-in-the-shadow-of-chartres/

http://fpec-creutzwald.org/histoire-de-la-villa-2/

https://www.nouvelobs.com/politique/20141016.AFP8471/abandon-des-poursuites-contre-collard-et-longuet-pour-leur-bras-d-honneur.html

https://www.gerardlonguet.fr/visite-en-russie-avec-le-president-du-senat-gerard-larcher/

https://www.senat.fr/international/groupes_amitie_cr/groupe_france_russie_entretien_avec_m_alexey_meshkov_ambassadeur_de_la_federation_de_russie_en_france.html

https://www.paristribune.info/Gerard-Ducrey_a4530.html

https://www.paristribune.info/Francois-Fillon-le-resistant-fait-face_a9421.html

https://www.paristribune.info/Francois-Fillon-peut-s-inspirer-de-Carl-von-Clausewitz_a9337.html

https://www.paristribune.info/Francois-Fillon-dans-le-jeu-de-massacre_a9321.html

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.