Natchnieniem arcybiskupa byli rosyjscy duchowni: protojerej Aleksandr Grigoriew i moskiewski patriarcha Cyryl (dawniej agent KGB “Michajłow”).

W lipcu 2007 r. w rosyjskim Sankt-Petersburgu odbyła się konferencja pt. “Homoseksualizm – zaraza XXI wieku“. Wystąpił na niej protojerej Grigoriew. Powiedział, że prawosławie nie uznaje kompromisów z homoseksualizmem, który szerzy “choroby nerwowe“.

Od tej pory określenie “zaraza” zaczęło się pojawiać w rosyjskich komentarzach na temat homoseksualizmu (“uchroń, Panie, ziemię rosyjską i jej naród od obmierzłej zarazy”).

W 2012 r. patriarcha Cyryl (dawniej agent KGB “Michajłow”) spotkał się z polskim arcybiskupem Józefem Michalikiem. Katoliccy intelektualiści (np. Krzysztof Zanussi) dawali wtedy do zrozumienia, że to przełom: odtąd rosyjscy prawosławni i polscy katolicy będą wspólnie bronić “tradycyjnych wartości”!

I polscy katolicy zaczęli to robić.

W 2013 r. rozpoczęła się w Polsce katolicka nagonka na “gender” wg moskiewskich wzorów.

W 2015 r. arcybiskup Jędraszewski użył publicznie słowa “zaraza” wobec homoseksualistów, kobiet i liberalnej lewicy. Nawet katolicy byli zdumieni.

W 2019 r. arcybiskup nazwał “zarazą” osoby LGBT.

Tym razem zdobył poklask licznych katolików.

To, co oglądamy dzisiaj w naszym kraju, bierze się nie tylko z polskiego katolicyzmu.

To inspirowana przez Moskwę putinizacja Polski.

 

Tomasz Piątek

Author profile

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.