Kamil Zaradkiewicz, pisowski komisarz w Sądzie Najwyższym, próbuje ustawić wybory kandydatów na Prezesa SN zgodnie z wolą partii rządzącej.
Wybory mają nadzorować członkowie komisji skrutacyjnej
, wybierani spośród sędziów Sądu Najwyższego;
Zaradkiewicz na członków komisji forsuje sędziów związanych z PiS;
Partyjni nominaci? Gorzej. Niektórzy z nich budzą jeszcze poważniejsze obawy.

Tomasz Piątek

Portal Arbinfo zdobył zdjęcie, które według naszego źródła przedstawia jedną z kart do głosowania otrzymanych przez sędziów Sądu Najwyższego RP. Potwierdził to inny niezależny informator.
Poniżej – zdjęcie karty (po kliknięciu można je zobaczyć w powiększeniu).

Jak mówią nasze źródła:
– sędziowie dostali takie karty od pisowskiego komisarza pełniącego obowiązki Prezesa Sądu Najwyższego, Kamila Zaradkiewicza;
– karta ma służyć sędziom do głosowania na członków komisji skrutacyjnej;
– członkowie komisji mają zostać wybrani spośród sędziów w celu nadzorowania wyborów kandydatów na Prezesa Sądu Najwyższego.

Głosy będą liczyć pisowscy sędziowie?

Na zdjęciu widać, że do komisji skrutacyjnej kandydują niemal wyłącznie sędziowie powołani do Sądu Najwyższego podczas rządów PiS.
Jedynym wyjątkiem jest sędzia Zbigniew Myszka. To jednak wyjątek pozorny, gdyż Myszka publicznie opowiada się po stronie PiS i jego sędziów.
Sędzia Zbigniew Korzeniowski został powołany do SN za „pierwszego PiS-u”, czyli w 2007 r. Podobnie jak Myszka, w obecnym konflikcie między rządem a sądownictwem sędzia Korzeniowski stoi po stronie rządu.
Jeśli chodzi o pozostałych sędziów, których nazwiska widać na karcie, ich powołanie do Sądu Najwyższego wywołało spory polityczne i prawne. Niektórzy z nich zostali ochrzczeni „pisowskimi dublerami”, ponieważ ich prawo do zasiadania w SN jest kwestionowane przez ekspertów.
Spośród kandydatów z karty na szczególną uwagę zasługują:
– sędzia Adam Roch, były prokurator odpowiedzialny za tortury (ze względu na jego działalność rząd RP musiał się tłumaczyć przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, gdzie przyznał, że Roch stosował „nieludzkie traktowanie oraz tortury”, ponieważ kazał policjantom przesłuchiwać ciężarną kobietę podczas skurczów porodowych: funkcjonariusze pobierali próbki pisma od rodzącej matki…);
– sędzia Jacek Wygoda, prowadzący m.in. sprawę przeciwko sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu (sprawa miała charakter zemsty: wcześniej Łączewski skazał za nadużycia pisowskiego ministra Mariusza Kamińskiego; podczas jednej z rozpraw przeciw Łączewskiemu sędzia Wygoda z krzykiem nakazał policji wyrzucić publiczność z sali);
– sędzia Marek Motuk, który 10 lat temu orzekł, że Polska może… przymusowo odsyłać do Rosji uciekinierów spod dyktatury Kremla (nawet tych, którzy uzyskali status uchodźców w Unii Europejskiej);
– sędzia Aleksander Stępkowski, prezes słynnego antykobiecego i antyzachodniego stowarzyszenia Ordo Iuris, następnie wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS (!).

Brazylijska sekta i kremlowski oligarcha

Ten ostatni sędzia zasługuje na szczególną uwagę. Nie tylko dlatego, że jego radykalne zaangażowanie polityczne rozwiewa wszelkie złudzenia co do sędziowskiej bezstronności.
Tak się składa, że Ordo Iuris zostało założone i jest kierowane oraz nadzorowane przez członków:
Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi;
Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Obie te organizacje, jak również ich przywódcy, utrzymują związki z globalną sektą TFP (Tradicao Familia Propriedade).
Sekta wywodzi się z Brazylii, gdzie została potępiona przez katolickich biskupów tego kraju już w 1985 r. Biskupi zakazali katolikom współdziałania z TFP.
W latach 90. specjalna komisja śledcza parlamentu Francji uznała TFP za „pseudokatolicką sektę”.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi otwarcie przyznaje się do tego, że powstało z inspiracji TFP.
W radzie Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi zasiadał Brazylijczyk Caio Xavier da Silveira – globalny przywódca sekty TFP.
Co do samego Ordo Iuris, to logo tej organizacji stanowi fragment godła sekty TFP.

Należy dodać, że Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi współpracuje ze Światowym Kongresem Rodzin – międzynarodówką antyzachodnich sekt i radykalnych organizacji sponsorowanych przez Władimira Jakunina. Jakunin to rosyjski oligarcha, przyjaciel Putina, były funkcjonariusz służb specjalnych Kremla.
Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi był partnerem Światowego Kongresu Rodzin również w 2014 r., podczas napaści Putina na Ukrainę. Ze względu na tę napaść współpraca ŚKR z Kremlem zaczęła wtedy budzić oburzenie w konserwatywnych kręgach na Zachodzie.
Mimo to w gazetce Światowego Kongresu Rodzin z 2014 r. znajdujemy logo Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi wśród logotypów partnerów ŚKR.

To wszystko nie przeszkadza komisarzowi Zaradkiewiczowi, który forsuje Stępkowskiego do komisji skrutacyjnej jako przedstawiciela Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Jedno z naszych źródeł mówi, że komisarz Zaradkiewicz podczas rozmów gabinetowych zastrasza sędziów krzycząc i bijąc pięścią w stół, aby tylko przeforsować swoich kandydatów.

Tomasz Piątek

Źródła:

https://www.prezydent.pl/archiwum-lecha-kaczynskiego/aktualnosci/rok-2007/art,149,43,kazda-wladza-musi-sie-laczyc-z-odpowiedzialnoscia.html

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/sad-najwyzszy-prezydent-powolal-dwoch-nowych-sedziow,374404.html

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1297116,nominacje-sedziow-sn-przez-prezydenta-dude.html

https://wpolityce.pl/polityka/488045-poruszajace-slowa-sedziego-o-szokujacej-uchwale-gersdorf

https://wpolityce.pl/polityka/420382-nasz-news-sedziowie-sn-miazdza-ustawke-z-tsue

https://wiadomosci.wp.pl/zlecil-przesluchiwanie-kobiety-podczas-porodu-prokurator-adam-roch-moze-zostac-sedzia-sn-6288792138737281a

https://www.panstwo-pis.pl/index.php/Adam_Roch

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-akz-791-10-postanowienie-sadu-apelacyjnego-w-520879208

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1783390,1,kim-jest-aleksander-stepkowski-zalozyciel-ordo-iuris-nowy-sedzia-sn.read

https://wyborcza.pl/7,75968,21554217,ordo-iuris-i-brazylijska-sekta-kim-sa-obroncy-zycia-od-samego.html

https://wyborcza.pl/7,75968,21572290,wino-w-przymierzu-z-maryja-czyli-waszczykowski-sekta-z-brazylii.html

https://www.imsig.pl/szukaj?imiona=ALEKSANDER&nazwisko=ST%C4%98PKOWSKI&pesel=afd8bffaffe

https://www.imsig.pl/pozycja/2013/162/KRS/189275,FUNDACJA_INSTYTUT_NA_RZECZ_KULTURY_PRAWNEJ_ORDO_IURIS

https://www.imsig.pl/pozycja/2006/167/KRS/108532,STOWARZYSZENIE_KULTURY_CHRZE%C5%9ACIJA%C5%83SKIEJ_IM._KSI%C4%98DZA_PIOTRA_SKARGI

https://rejestr.io/krs/55504/fundacja-instytut-edukacji-spolecznej-i-religijnej-im-ks-piotra-skargi

https://rejestr.io/krs/55504/fundacja-instytut-edukacji-spolecznej-i-religijnej-im-ks-piotra-skargi/powiazania?m=wszystkie

https://rejestr.io/krs/112287/stowarzyszenie-kultury-chrzescijanskiej-im-ksiedza-piotra-skargi

https://krs-pobierz.pl/instytut-edukacji-spolecznej-i-religijnej-im-ks-piotra-skargi-i457308

https://wyborcza.pl/7,75968,21605548,ordo-iuris-sekta-z-brazylii-i-dygnitarze-putina.html

https://oko.press/rafalska-i-ordo-iuris-wedlug-wzorca-z-kremla/

To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze, Klementyna Suchanow, Agora 2020

https://www.pr.gonet.biz/kb_read.php?num=401

 

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.