“Nowa Europa musi być bliska Rosji (…) Rosja jest ważna (…) Potrzebujemy Rosji” – mówią włoscy sojusznicy Kaczyńskiego. Portal Buzzfeed zdobył nagranie rozmowy przeprowadzonej w Moskwie i dotyczącej finansowania Matteo Salviniego w celu “zbliżenia Europy do Rosji”.

Salvini to minister spraw wewnętrznych Włoch, szara eminencja rządu w Rzymie, wróg Brukseli i jawny wielbiciel Putina. Jednak najgłośniej Salvini wielbi włoski “popolo sovrano” czyli “suwerenny lud”. Jak ta suwerenność wygląda w praktyce?

Według portalu Buzzfeed:

– w październiku ubiegłego roku bliski współpracownik i przyjaciel Salviniego, niejaki Gianluca Savoini, spotkał się z rosyjskimi oligarchami w Moskwie. Podczas rozmowy:

– Rosjanie obiecali mu 65 mln dolarów na europarlamentarną kampanię wyborczą partii Salviniego;

– Gianluca Savoini zadeklarował: “Nowa Europa musi być bliska Rosji, tak jak kiedyś, ponieważ chcemy mieć naszą suwerenność”.

Po opublikowaniu tych informacji we Włoszech wybuchł skandal.

Na łamach „Il Messaggero” pan Savoini nie zaprzecza, że rozmowa się odbyła, a nagranie jest autentyczne.
Broni się za to takimi argumentami: “To było tylko spotkanie między przedsiębiorcami (…) Rosja jest ważna dla Europy. UE skorzystałaby na dobrych stosunkach z Rosją. Europa długo popełniała błędy wobec Rosji. Mam nadzieję, że to się zmieni. Albowiem potrzebujemy Rosji, a Rosja potrzebuje nas“.

Dla polskiego czytelnika najistotniejsze jest to, że trzy miesiące po moskiewskim spotkaniu kolejną tajną rozmowę odbył sam Matteo Salvini. Przyleciał do Polski, by dyskretnie porozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim.

Z przecieków wiemy tylko, że atmosfera była “bardzo serdeczna”. Salvini rozmawiał też z Mateuszem Morawieckim. Chwalił się później, że była to “doskonała rozmowa”.

Trudno wątpić. Premier RP również ma powiązania z Kremlem – przedstawione i udokumentowane w książce “Morawiecki i jego tajemnice“. Po warszawskiej wizycie Salviniego włoskiego polityka wychwalał poseł PiS Jan Dziedziczak (znany m.in. z antyukraińskich akcji opisanych w książce). “Matteo Salvini uważa Unię Europejską za instytucję źle zarządzaną i chce ją reformować. Moim zdaniem to się zgadza” – powiedział Dziedziczak.

Nie dodał, że “reformowanie” Unii Europejskiej przez Salviniego polega m.in. na próbach zniszczenia jej waluty. Co stanowiłoby spełnienie marzeń Putina. Rosyjski dyktator pragnie rozbić gospodarczo-polityczną jedność Unii, aby tym łatwiej konsumować ją po kawałku.

Więcej o Morawieckim, Dziedziczaku i Salvinim – w książce “Morawiecki i jego tajemnice” na str. 206-210. Czytajmy, działajmy i zachęcajmy innych do działania. Nie możemy udawać, że to wszystko się nie dzieje. Nie możemy chować głowy w piasek.

Tomasz Piątek

Więcej: Człowiek Salviniego na tajemniczych rozmowach w Moskwie? Wyciekło nagranie

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.