Książka „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami” Grzegorza Rzeczkowskiego znalazła się w finale Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Nagroda przypadła Markowi i Tomaszowi Sekielskiemu za film o pedofilii wśród księży katolickich „Tylko nie mów nikomu”.

Tomasz Piątek

– książka „Obcym alfabetem” przedstawia twarde dowody na to, że afera taśmowa z 2014 r. stanowiła operację kremlowskich służb specjalnych;
– z książki wynika, że Kreml pomógł wygrać wybory Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz jego partii Prawo i Sprawiedliwość;
– nagrania, które skompromitowały polityków Platformy Obywatelskiej, zostały dokonane w restauracjach założonych przez biznesmenów powiązanych z Rosją, rosyjskimi oligarchami, rosyjską mafią i rosyjskimi służbami (wśród których importer syberyjskiego węgla Marek Falenta pełnił podrzędną rolę);
– autor szczegółowo prześwietla powiązania wykonawców operacji podsłuchowej, w tym ich udokumentowane związki z Rosją;
– wśród tych osób jest nawet Rosjanin z Kaliningradu, absolwent uczelni kremlowskich służb specjalnych, który przyjechał do Polski zacierać ślady podsłuchów;
– mimo to, książka została zbojkotowana przez większość polskich mediów, które się bały lub nie chciały informować o jej istnieniu.  

Na gali nagrody w budynku Politechniki Warszawskiej książkę zaprezentował Jacek Żakowski, który wygłosił wstrząsający apel. Poprosił obecnych na sali dziennikarzy, żeby przestali ignorować książkę i wyciągnęli z niej wnioski.
Nie możemy być półkolonią sąsiada, który ustawia nam wyniki wyborów – powiedział Żakowski. Przypomniał najważniejsze fakty i wnioski z książki Rzeczkowskiego: obce mocarstwo zdemontowało naszą demokrację przy pomocy afery taśmowej z 2014 r. A skoro przyjmujemy to do wiadomości, musimy też wyciągnąć konsekwencje i coś z tym zrobić.
Z podobnym apelem do kolegów zwrócił się sam Grzegorz Rzeczkowski. Powiedział, że rosyjskie wątki afery taśmowej muszą zostać wyjaśnione do końca. Prosił, aby nie wierzyć, że sprawę można zamknąć stwierdzeniem: „taśmy nagrali kelnerzy”.
Miało to szczególną wymowę ze względu na wystąpienie menedżera stacji telewizyjnej TVN Adama Pieczyńskiego.
Pieczyński, uhonorowany na tej samej gali tytułem „Dziennikarza Dekady”, chwalił się rolą swojej stacji w nagłośnieniu afery taśmowej oraz słynnych nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele.
Taśmy nagrane przez kelnerów, niewygodne dla władzy – tak Pieczyński określił te nagrania.
Wystąpienie Pieczyńskiego można uznać za znamienne.
Wiele polskich mediów, wielu polskich dziennikarzy w 2014 r. relacjonowało treść nagrań w dobrej wierze.
Wielu polskich dziennikarzy oburzał ton rozmów prowadzonych przez liderów ówczesnego obozu rządzącego (mówili oni o państwie polskim w sposób mało pochlebny, chwilami wulgarny i pogardliwy).
Mało kto podejrzewał, że afera taśmowa stanowi operację wrogiego mocarstwa, które chce zdestabilizować Polskę i zdemontować naszą demokrację.
To był błąd. Ja, niżej podpisany, muszę się przyznać, że również go wtedy popełniłem.
Po kilku latach nieustannego śledztwa, które doprowadziło mnie do tych samych wniosków, co Rzeczkowski, umiem przyznać się do tego błędu.
Oczekuję, że koledzy też będą umieli.
Przyłączam się do apelu Grzegorza Rzeczkowskiego i Jacka Żakowskiego!  

Tomasz Piątek

 

Źródła:

Grzegorz Rzeczkowski, “Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”, Arbitror 2019.
https://arbitror.pl/produkt/obcym_alfabetem/

https://www.facebook.com/radiozet/videos/475589063070510/

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Bracia-Sekielscy-laureatami-Nagrody-Radia-ZET-im.-Andrzeja-Woyciechowskiego

 

 

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.