Przemilczana przez media książka Grzegorza Rzeczkowskiego „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami” znalazła się w finale Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Książka przedstawia twarde dowody na to, że afera taśmowa z 2014 r. była operacją rosyjskich służb specjalnych. Operacja ta pomogła Jarosławowi Kaczyńskiemu przejąć władzę w Polsce. „Nie możemy być półkolonią, której sąsiad ustawia wyniki wyborów!” – wołał Jacek Żakowski na gali Nagrody Radia ZET prezentując książkę Rzeczkowskiego. Apelował do mediów, aby przestały udawać, że tej książki nie ma. Jak na apel Żakowskiego odpowiedziały media?

Tomasz Piątek

Wystąpienie Jacka Żakowskiego odnotowały „Gazeta Wyborcza” i Onet – o ile mogę stwierdzić przy użyciu wyszukiwarki Google.
“Wyborcza” poświęciła wypowiedzi Żakowskiego cały akapit: „Laudację dla Rzeczkowskiego za książkę ‘Obcym alfabetem’ dotyczącą afery podsłuchowej wygłosił Jacek Żakowski. – Jestem wdzięczny jury, że dostrzegło tę książkę niesłusznie omijaną i przemilczaną w debacie. To jest książka, w której autor pokazał, jak obce mocarstwo przy pomocy współpracujących z nim polskich polityków, dziennikarzy, biznesmenów rozwaliło polską demokrację. Nieustannie słyszę pytanie: wierzysz w to? Wierzę – powiedział Żakowski”.
Wobec milczenia innych mediów, zamieszczenie tego cytatu należy uznać za akt odwagi ze strony redakcji.
Trzeba też jednak odnotować, że „Wyborcza” nie wspomniała, o jakie obce mocarstwo chodzi. Tytuł książki podała w wersji skróconej („Obcym alfabetem” zamiast „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”).
W wersji Onetu zamiast apelu były wyrazy wdzięczności, ponieważ redakcja zredukowała wystąpienie Żakowskiego do jednej linijki: „Jestem wdzięczny jury, że dostrzegło tę książkę, pomijaną, przemilczaną niesłusznie w debacie – mówił Jacek Żakowski w laudacji”.
Również Onet podał nazwę książki Rzeczkowskiego w wersji skróconej, starannie omijając groźne słowo na „K”.
Cóż, być może wypada się cieszyć z tego, że przynajmniej zacytowano słowa o niesłusznym pomijaniu książki. Nie przemilczano przemilczenia, choć przemilczano całą resztę…
Tymczasem specjalistyczny serwis oSluzbach.pl odważył się napisać, o jakie obce mocarstwo chodzi.
Serwis zacytował samego autora książki, Grzegorza Rzeczkowskiego: „Dziękując Kapitule, chciałbym zadedykować tę nagrodę oficerom polskiego kontrwywiadu, którym nie zabrakło odwagi, by walczyć z rosyjską ingerencją. Skandalem jest, że porzuceni przez dawnych przełożonych, poniewierani przez nową władzę muszą samotnie walczyć o dobre imię w sądach – stwierdził Rzeczkowski odbierając wyróżnienie w konkursie głównym”.
Zatem mamy odpowiedź na pytanie, skąd niezorientowany odbiorca mógłby się dowiedzieć, że w książce Rzeczkowskiego chodzi o Rosję.
Ze specjalistycznego portalu o służbach specjalnych – bo przecież nie z Onetu czy „Wyborczej”!
Polityka”, Wirtualne Media, „Dziennik”, TOK FM, Interia i serwis PublicRelations.pl zauważyły, że książka Grzegorza Rzeczkowskiego znalazła się w finale Nagrody Radia ZET.
Apelu Jacka Żakowskiego nie odnotowały.
Ale należy im oddać, że podały tytuł książki Rzeczkowskiego w całości: „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.
Rekord w informowaniu półgębkiem pobił portal Gazeta.pl, który:
– nie zauważył apelu Żakowskiego;
– tytuł książki podał w wersji skróconej.
Jednak i tak Gazeta.pl błyszczy na tle innych licznych mediów, które o istnieniu książki Rzeczkowskiego w ogóle nie poinformowały.
Jak widać, apele nie pomagają i chowanie głowy w piasek trwa. A nawet wkracza na nowy poziom – w tym sensie, że coraz więcej głów wciska się w piasek coraz głębiej.
W weekend skontaktowałem się z pewną znakomitą i odważną dziennikarką, która była obecna na gali.
Piszę „znakomitą i odważną” bez ironii, ponieważ mowa o osobie, która przez lata obnażała PiS-owskie i inne afery z wielkim poświęceniem narażając się na zemstę wielu potężnych osób.
Jak odebrałaś apel Jacka Żakowskiego?” – zapytałem.
Jaki apel?” – odpowiedziała.

Tomasz Piątek

Gdy inni milczą, Arbinfo nie milczy.
Wesprzyj nas za pośrednictwem serwisu Patronite!
W tym celu kliknij tutaj: https://patronite.pl/TomaszPi%C4%85tek
Serdecznie dziękujemy!

Ilustracja i źródła:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/nagroda-radia-zet-im-woyciechowskiego-tomasz-i-marek-sekielscy-laureatami/sbczsen

https://osluzbach.pl/2019/11/22/obcym-alfabetem-w-finale-nagrodzy-woyciechowskiego/

https://wyborcza.pl/7,75398,25435541,tomasz-i-marek-sekielscy-laureatami-nagrody-radia-zet-im-andrzeja.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1932956,1,pawel-reszka-szef-dzialu-spolecznego-polityki-z-nagroda-dziennikarza-dekady.read

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nagroda-radia-zet-im-woyciechowskiego-mikolajewska-pieczynski-i-reszka-dziennikarzami-dekady

https://wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/610495,nagroda-im-andrzeja-woyciechowskiego-konkurs-dziennikarz-media.html

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25435627,bracia-sekielscy-z-nagroda-im-wojciechowskiego-za-tylko-nie.html

https://fakty.interia.pl/polska/news-bracia-sekielscy-laureatami-nagrody-im-andrzeja-woyciechowsk,nId,3347133

https://publicrelations.pl/bracia-sekielscy-laureatami-nagrody-radia-zet-im-andrzeja-woyciechowskiego/

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25435515,bracia-sekielscy-z-nagroda-im-andrzeja-woyciechowskiego.html

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.