Hexter od 2013 r. zasiada w radzie nadzorczej banku Mateusza Morawieckiego. Wcześniej zarządzał rosyjską firmą TransContainer, która podlegała Władimirowi Jakuninowi. Jakunin to przyjaciel Putina i wieloletni funkcjonariusz kremlowskich służb specjalnych. Ma wiele niepokojących związków z Polską. Specjalizuje się w kolejnictwie i… religii.

Tomasz Piątek

Jak podaje Krajowy Rejestr Sądowy, David Hexter został członkiem rady nadzorczej Banku Zachodniego WBK w 2013 r.
Prezesem BZ WBK był wówczas Mateusz Morawiecki, obecnie premier RP.
Hexter pozostaje do dziś w tym banku, który teraz nosi nazwę Santander Bank Polska.
Na oficjalnej stronie internetowej Santander Bank Polska czytamy, że Hexter od 2013 r. zasiada w:
radzie nadzorczej banku;
komitecie ds. oceny ryzyka banku;
komitecie ds. kontroli i skarg banku.
Czytamy tam również, że przed 2004 r. David Hexter pracował w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). A po 2004 r. funkcjonował jako „niezależny Dyrektor i Konsultant w wielu spółkach, bankach i funduszach inwestycyjnych działających w Rosji, Kazachstanie, Danii, Wietnamie i Grecji”.

Hexter i Rosja

Czego Santander Bank Polska nie pisze?
Między innymi tego, że przed 2004 r. Hexter również zajmował się Rosją – tyle, że z ramienia EBOiR.
W 2010 r. „Financial Times” opisywał karierę Davida Hextera w sposób następujący: „W 1992 r. dołączył do EBOiR (…) W 1999 roku objął stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za Rosję i Azję Środkową. Reprezentował EBOiR jako inwestora w zarządach konsorcjów na Węgrzech, w Polsce i Rosji (…) Zajmował się przedsiębiorcami takimi jak Roman Abramowicz /rosyjski oligarcha – red. Arbinfo/ (…) nadzorował udziały banku w licznych firmach – od rosyjskiego operatora telefonicznego Vimpelcom po łotewskie banki. Po odejściu z EBOiR w 2004 r. pozostał głęboko związany z regionem jako dyrektor kilku banków i grup inwestycyjnych w Rosji, Kazachstanie i Danii. W 2008 r. dołączył do zarządu TransContainer, w którym EBOiR miał udziały”.

Hexter i Jakunin

Jak widzieliśmy, bank Mateusza Morawieckiego nie chwali się tym, że Hexter zarządzał firmą TransContainer.
Co wiemy o tej firmie? Co robił w niej David Hexter?
Odpowiedzi na te pytania udziela znany ekspert od rosyjskiej gospodarki John Helmer, wieloletni korespondent anglojęzycznych mediów pracujący w Rosji.
Oto, co 9 lat temu pisał o Hexterze: „W 2006 roku firma TransContainer została wydzielona z Kolei Rosyjskich (Rossijskije Żelieznyje Dorogi, RŻD) (…) Dyrektorem naczelnym jest kolejarz Petr Baskakow; prezesem zarządu jest Dmitrij Nowikow. Ten ostatni to specjalista ds. finansów, który (…) został zatrudniony przez szefa RŻD, Władimira Jakunina, do zarządzania pożyczkami kolei (…) David Hexter jest członkiem zarządu i łączy Transcontainer z EBOiR, gdzie Hexter pracował przez kilka lat”.
Również rosyjskojęzyczne źródła podają, że firma TransContainer znajdowała się we władzy Jakunina i jego ludzi.
W 2013 r. gazeta biznesowa „Wiedomosti” napisała: „Doradczyni prezesa rosyjskich kolei Władimira Jakunina, Żanar Rymżanowa została wybrana na prezeskę zarządu firmy TransContainer (…) Wcześniej akcjonariusze ponownie wybrali zarząd. Fotele w zarządzie zachowali Rymżanowa, Iljiczew, Nowożyłow, dyrektor naczelny firmy TransContainer, Peter Baskakow, szef działu zarządzania filiami i spółkami zależnymi Kolei Rosyjskich, Aleksiej Dawydow (…) była wiceprezes Kolei Rosyjskich, Anna Biełowa, pierwszy wiceprezes FESCO /wielka rosyjska firma zajmująca się logistyką transportu – red. Arbinfo/ Aleksiej Grom i David Hexter”.

Jakunin, Putin i Polska

Dlaczego związki Hextera z Jakuninem są ważne? Kim jest Jakunin?
Władimir Jakunin to stary przyjaciel Putina, jak również jego sąsiad z osiedla luksusowych rezydencji Oziero.
To także wieloletni funkcjonariusz KGB (sowieckie cywilne służby specjalne) i FSB (rosyjskie cywilne służby specjalne).
Jakunin był też wspólnikiem Jurija Kowalczuka (prywatny bankier Putina).
Dlatego bliskie związki premiera RP Mateusza Morawieckiego ze współpracownikiem Jakunina, Dawidem Hexterem, muszą budzić niepokój.
Tym bardziej, że Jakunin żywo interesuje się polskimi sprawami.
Przed dwoma tygodniami dziennikarz śledczy Grzegorz Rzeczkowski opublikował w „Gazecie Wyborczej” artykuł pt. „To miał być największy port rzeczny w naszej części Europy”.
Opisał w nim, jak Polskie Koleje Państwowe (PKP) storpedowały plan budowy portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu.
Dlaczego plan został storpedowany? Między innymi dlatego, że budowa portu mogła się okazać niekorzystna dla Jakunina i jego rodziny. A tak się składa, że PKP współdziałają z Jakuninami.
Cytujemy: „PKP i jej spółki córki coraz ściślej współpracują z różnymi firmami logistycznymi i kolejowymi z Niemiec, Chin i Rosji (…).
Polskie Koleje Państwowe
(…) poprzez spółkę PKP LHS sięgają po wsparcie ze strony rosyjskiej; konkretnie – spółki Far East Land Bridge (FELB), której większościowym akcjonariuszem są Koleje Rosyjskie, czyli Rossijskije Żeleznyje Dorogi (RŻD). Udziały w FELB ma również firma związana z Andriejem Jakuninem, synem Władimira, który do 2015 r. kierował RŻD.
Jakunin senior należy do najbardziej zaufanych współpracowników Putina. Zaprzyjaźnił się z nim jeszcze w czasach petersburskich i tak jak Putin służył w KGB, tylko że w wywiadzie naukowo-technicznym. Dziś Władimir Jakunin w ramach think tanku Dialog Cywilizacji zajmuje się rozsiewaniem kremlowskiej propagandy, a syn inwestuje m.in. w transport kolejowy.
FELB reklamuje się jako firma organizująca połączenia między Dalekim Wschodem a Europą, czyli m.in. między Chinami a Niemcami, a konkretnie… Duisburgiem i Hamburgiem /niemieckie porty – red. Arbinfo/. Oczywiście przez Polskę – pociągi FELB zatrzymują się w Warszawie (…) kolej nie uchyla się przed współpracą z nikim, kto zapewniłby jej dotarcie do nowych rynków i nowych linii transportowych. I w tym, paradoksalnie, kryć się może odpowiedź na pytanie, dlaczego nie ma na tej liście portu w Kędzierzynie-Koźlu. Barki nie jeżdżą po torach”.
Znaczyłoby to, że zarządzane przez PiS-owców Polskie Koleje Państwowe działają nie tylko w swoim interesie. Również – w interesie niemieckich portów i rosyjskiego oligarchy, który wywodzi się ze służb specjalnych Kremla.
To znowu niepokoi. Tym bardziej, że przy torpedowaniu planów budowy portu rzecznego Polskie Koleje Państwowe miały korzystać z pomocy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW, polski kontrwywiad cywilny).
Czyżby i ABW miała jakieś wspólne interesy z rodziną Jakuninów?

Jakunin, Światowy Kongres Rodzin i Ordo Iuris

Należy też odnotować, że Władimir Jakunin i jego żona Natalia Jakunina po upadku komunizmu nawrócili się na putinowską, ultrakonserwatywną wersję prawosławia.
Małżonkowie wspierają Światowy Kongres Rodzin (ŚKR). Jest to międzynarodówka skrajnych organizacji religijnych, które zwalczają prawa kobiet i osób LGBT.
A ze Światowym Kongresem Rodzin współpracuje polski Instytut im. Ks. Piotra Skargi.
To fundacja, która powołała do życia słynną antyaborcyjną organizację Ordo Iuris.
Przedstawiciele Instytutu Skargi i Ordo Iuris nie tylko wywierają nacisk na posłów Prawa i Sprawiedliwości, ale także przeniknęli do PiS-owskich ministerstw.
W listopadzie 2015 r., gdy tylko Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę, prezes Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został wiceministrem spraw zagranicznych.

Hexter, Fridman i Morawiecki

Wróćmy jednak do Dawida Hextera, albowiem jego powiązania z rosyjskimi oligarchami nie kończą się na Jakuninie.
Od stycznia 2016 r. Hexter zasiada w zarządzie Piraeus Bank.
Bank ten współpracuje z Alfa-Bankiem na Ukrainie. Piraeus Bank i Alfa-Bank prowadzą program pożyczkowy „Żwawa hotiwka” („Szybka gotówka”).
Alfa-Bank należy do Michaiła Fridmana – najbogatszego spośród oligarchów związanych z tzw. mafią sołncewską. To największa postsowiecka organizacja przestępcza, która współpracuje ze służbami specjalnymi Kremla.
Również firma Vimpelcom (obecnie VEON), którą nadzorował Hexter, związana jest z Michaiłem Fridmanem.
Tak się składa, że Mateusz Morawiecki ma wiele innych powiązań z Michaiłem Fridmanem – pośrednich, ale bliskich i istotnych.
Powiązania te zostały opisane w książce „Morawiecki i jego tajemnice”.
Osoba Dawida Hextera i jego rola w banku Morawieckiego to kolejne powiązanie, które łączy premiera RP z Michaiłem Fridmanem.
A przede wszystkim, Hexter stanowi bliskie powiązanie między Morawieckim a Jakuninem.
Jak również – kolejne powiązanie między Jakuninem a PiS.

Tomasz Piątek

Przeczytałaś/przeczytałeś ten artykuł za darmo.
I bardzo dobrze! Znajomość kluczowych faktów to Twoje święte prawo.
Jeśli chcesz je poznawać przez następne lata, wesprzyj nas!
Obejmij Patronat nad portalem Arbinfo.
W tym celu kliknij tutaj:
https://patronite.pl/TomaszPi%C4%85tek
Serdecznie dziękujemy!

Źródła:

https://arbitror.pl/produkt/morawiecki-i-jego-tajemnice/

https://www.imsig.pl/pozycja/2013/44/KRS/32197,%22BANK_ZACHODNI_WBK_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA%22

https://rejestr.io/krs/8723/santander-bank-polska

https://www.imsig.pl/pozycja/2007/118/KRS/75581,%22BANK_ZACHODNI_WBK_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA%22

https://www.imsig.pl/pozycja/2015/249/KRS/370392,%22BANK_ZACHODNI_WBK_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA%22

https://bank.santander.pl/investor-relations/company/supervisory-board/supervisory-board.html

https://alebank.pl/david-r-hexter/

https://www.ft.com/content/b187af70-d590-11df-8e86-00144feabdc0

https://johnhelmer.online/hong-kong-stock-exchange-fails-the-transcontainer-crash-text-%E2%80%93-russian-state-gives-green-light-to-london-instead/

https://www.vedomosti.ru/business/articles/2013/07/17/sovetnik-yakunina-vozglavila-sovet-direktorov

https://www.reuters.com/article/us-russia-yakunin/putin-ally-under-fire-as-information-wars-intensify-idUSBRE95J0X520130620

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25348492,to-mial-byc-najwiekszy-port-rzeczny-w-naszej-czesci-europy.html

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/tajemnicza-sekta-na-wojnie-z-gender-i-z-in-vitro/28lrfd2

http://wyborcza.pl/7,75968,21605548,ordo-iuris-sekta-z-brazylii-i-dygnitarze-putina.html

http://www.lib.ru/HISTORY/FELSHTINSKY/naslednik.txt

https://www.rbc.ru/economics/25/08/2014/570421319a794760d3d40f24

https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-13/a-fallen-russia-oligarch-sends-warning-to-rest-of-putin-insiders

https://tass.com/politics/848863

http://fap.ru/about/

https://www.gayburg.com/2015/04/alexey-komov-e-la-colonizzazione-russa.html

http://54.165.152.74/worldcongress.org/pdf/WCF%20VII.pdf

http://worldcongress.ge/content/13-WCF-schedule

http://fap.ru/press-center/news/natalya-yakunina-primet-uchastie-v-11-m-vsemirnom-kongresse-semey-/

https://warisboring.com/the-kremlin-builds-an-unholy-alliance-with-america-s-christian-right/

https://www.splcenter.org/news/2015/10/21/everything-you-need-know-about-anti-lgbtq-world-congress-families-wcf

https://assets.documentcloud.org/documents/1284039/wcfjune2014newsletter.pdf

http://54.165.152.74/worldcongress.org/files/2914/4483/3510/WCF_News_December_2014.pdf

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/aleksander_stepkowski_podsekretarzem_stanu_w_msz

https://www.piraeusbankgroup.com/en/investors/corporate-governance/board/members/david-hexter

https://www.piraeusbank.ua/en/bank_news.html?_m=publications&_t=rec&id=1448

 

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.