Asystent społeczny niedawno zmarłego posła Kornela Morawieckiego, Maciej Lisowski, w ostatnich latach miał regularnie odwiedzać ambasadę Federacji Rosyjskiej. Jego rozmówcy podają, że Lisowski chwalił się swoją znajomością z sekretarzem rosyjskiej ambasady posiadającym bliskie stosunki z najwyższymi władzami Kremla. 

– Ten sekretarz miał być „smatritielemrosyjskiego dyktatora Władimira Putina. “Smatritiel” to określenie kryminalne, trudno je przetłumaczyć. Chodziłoby o człowieka, którego Putin osobiście wyznaczył do monitorowania wszystkiego, co się dzieje w Polsce – mówi działaczka obywatelska, Ludmiła Piatigorska. Piatigorska uzyskała informację o wizytach Lisowskiego w ambasadzie Rosji z kilku niezależnych źródeł.
Portal Arbinfo skontaktował się z jednym ze źródeł Piatigorskiej, które w tej chwili woli pozostać anonimowe. Według tego źródła, Lisowski regularnie spożywał alkohol z domniemanym “smatritielem” na terenie ambasady. Ofiarował też pomoc Kornela Morawieckiego obywatelom Rosji i Białorusi, którzy starali się o prawo pobytu w Polsce. Przy udzielaniu tej pomocy Kornel Morawiecki miał wykorzystywać swoją pozycję posła i ojca Mateusza Morawieckiego, premiera RP.
Według licznych publikacji Maciej Lisowski został wielokrotnie skazany za wyłudzenia. Linki do niektórych z tych publikacji podajemy poniżej.
Portal Arbinfo dotarł do dokumentów, które częściowo potwierdzają informacje Piatigorskiej.
Nadal będziemy badać tę sprawę.

Tomasz Piątek


Źródła:

https://prawy.pl/30948-skandal-wojewoda-slaski-udekorowal-panstwowym-orderem-kryminaliste/

https://www.pressreader.com/poland/angora/20190623/281590947080371

 

Informacje o autorze

Pisarz, publicysta i dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Wolności Prasy 2017 przyznawanej przez światową organizację Reporterzy Bez Granic, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów 2018 przyznawanej przez lipską Fundację Mediów, Nagrody Bestsellery Empiku 2017 i Nagrody Mediatory 2017. Autor 21 książek, w tym bestsellerów "Macierewicz i jego tajemnice" (250 tys. egz.), "Macierewicz. Jak to się stało" oraz "Morawiecki i jego tajemnice". Ukończył językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim. Współpracował m.in. z "Polityką", RMF FM, Krytyką Polityczną, "Gazetą Wyborczą" i włoskim dziennikiem "La Stampa". Jest stałym współpracownikiem TOK FM. Mieszka w Warszawie. Należy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.